Klasické čtvercové plenky

  

Klasická čtvercová plena

 E-shop / Kategorie Plenky / čtvercové

 

Klasické čtvercové nebo obdélníkové pleny, které všichni známe. Kromě přebalování je využijete i na spoustu jiných účelů - podkládání miminka při přebalování, podkládání hlavičky po kojení, utírání, stínění, dalších způsobů určitě najdete spoustu.

 

Velikost a gramáž

 

Čtvercovky se vyrábějí ve velikostech  70 x 70 cm (ten je více používaný) a 80 x 80 cm a také v různých gramážích. Na přebalování se raději poohlédněte po plenkách s vyšší gramáží, nasají toho víc a bude vám nejspíš stačit jedna na přebalování. Takové plenky většinou neseženete v běžných obchodech, spíše v internetových, které se specializují na přebalování. Ještě nedávno jsme se slzou v oku vzpomínali na plenky po našich maminkách a babičkách, teď se k nim český výrobce Kikko vrátil a pod značkou Xkko prodává pleny Staré časy s výbornou gramáží 173+ gr./m2. Z vlastní zkušenosti je můžeme doporučit.

 

Výhody, nevýhody a použití

 

Výhodou klasických plenek je, že jsou levné, velmi rychle schnou a mohou se skládat různými způsoby podle potřeby. Dnes už se většinou nežehlí. Mají malý objem, maminky je proto často používají na novorozence a později si dokoupí dražší a větší plenky. Na druhou stranu je s nimi více práce při skládání a věšení než s novějšími plenkovými systémy.

Používají se svrchními plenkovými kalhotkami a mohou se použít se separační plenkou

 

Čtvercovky z biobavlny nebo bambusu

 

Na přebalování jsou oblíbené i pleny z biobavny  např. bambusové pleny Xkko . Kvalitu a trvanlivost klasických čtvercových plen totiž není dobré posuzovat jen podle gramáže, celá řada plen s vyšší gramáží je podstatně hrubší, praním tvrdne a deformuje se, a protože jsou vyrobené z nekvalitní bavlny s krátkými vlákny, dělají se na nich tvrdé žmolky. Jak kvalitu poznat? Obvykle se můžete alespoň řádově zorientovat podle ceny. Je jasné, že ty nejlevnější prostě nemohou být nejkvalitnější. Pokud vám záleží na trvanlivosti a měkkosti plen i po delším používání, rozhodně se vyplatí investovat do biobavlny. Jemná a nadýchaná plena z kvalitní biobavlny (která nebyla poškozena chemikáliemi při pěstování a při dalším zpracování), bude lépe odvádět vlhkost a nasaje jí o něco více a rychleji než běžná bavlna srovnatelné gramáže.

 

Důležitý je i prací prostředek a celkový stav plen. Pleny ztvrdlé praním sají pomaleji a méně než jemné pleny, protože inkrustace (usazeniny z prací lázně) omezují savost vlákna. Uvádí se, že kvalitní biobavlna praním méně tvrdne než běžná bavlna.
Kvalitní biobavlněné pleny (my máme asi nejlepší zkušenost s již zmíněnými plenami Imse Vimse 100 g) zůstanou čtvercové, tedy zachovají svůj tvar i po vyprání, vypadají pěkně a nadýchaně i nevyžehlené, jsou z dlouhovlákenné kvalitní biobavlny, která nebyla poškozena ve stádiu pěstování a dalšího zpracování a zachovala si všechny výhody přírodního materiálu. Podobně jako tolik opěvované staré dobré pleny, které se v rodinách dědí (v těch časech se bavlna pěstovala a zpracovávala skoro jako dnešní biobavlna, časy masového používání chemikálií ještě nenastaly, díky tomu byla tak kvalitní a trvanlivá). To co nás na starých plenách tak fascinuje není jen hustota materiálu, ale i jeho jemnost.
 

Označení typu plen aneb Mušelínové či Tetra pleny

 

Výraz "Muslins" česky mušelín je v zahraničí zavedené označení čtvercových plen z více či méně řídké dvojité tkaniny s typickým čtvercovým nebo obdélníkovým rastrem. U nás se podobně používal a stále ještě používá název Tetra plena. Tetra plena je definována jako měkká dutinná, obvykle bílá bavlněná tkanina v plátnové vazbě. Obojí (obchodní) názvy značí klasické čtvercové pleny, nebo chcete-li bavlněné pleny. 
 

Bělené nebo nebělené?

 

Pokud je plena bělená bezchlorově (kyslíkem), tak je to jen otázka vkusu, s výjimkou skalních příznivců co nejpřirozenějšího stavu materiálu. U levných plen lze předpokládat, že budou běleny pomocí chloru, což není tak šetrné a uvádí se, že v materiálu mohou zůstávat sloučeniny chloru.