Dají se látkové plenky používat i na noc?

Ano, některé maminky dokonce začínaly s látkovými plenkami na noc, protože jim dítě pročůrávalo jednorázovky. Moderní plenkové kalhotky totiž těsní lépe než jednorázové plenky, takže s látkovými plenkami se to nestává :-).

Je ale potřeba si najít nejvhodnější způsob zabalení právě vašeho dítěte. Záleží na tom, jestli dítě v noci přebalujete nebo spí v jedné plence 12 hodin (tak je to u nás :-). Důležité je, jak moc vaše dítě v noci čůrá. Většinou budete potřebovat větší savost než přes den, v noci se ale dítě nepohybuje, takže mu větší balík nebude vadit. Můžete použít např. 2 vložky do kalhotkové pleny nebo místo vložek navíc klasickou plenku. Jako vrchní vrstva jsou vhodné vlněné kalhotky, které jsou zcela prodyšné a částečně nepropustné. Pokud ale vaše dítě čůrá opravdu hodně, může se stát, že je nakonec pročůrá... Lze použít i svrchní kalhotky Popolini nebo Bambino mio, které jsou zcela nepropustné a částečně prodyšné.

Hodně maminek se bojí, že se dítko bude budit vlhkem. V tom případě doporučujeme vyzkoušet, jestli se s látkovou plenkou budí více než s jednorázovou. Dítko většinou vlhkost díky separační plence necítí.

My látkové plenky na noc používáme od začátku. Zezačátku jsem v noci 1 x přebalovala během nočního kojení (Anička se často i pokakala). Asi od 4 měsíců spí v jedné plence celou noc. Asi do 10 měsíců se budila na kojení, ale měli jsme právě pokusem s jednorázovkou ověřeno, že se nebudí kvůli plínce. Od 10 měsíců spí v kuse. Když teď Anička v noci nepije, ani tolik nečůrá, takže jí stačí plenka Popolini s 1 vložkou nebo plenka Bambino mio + 1 plenková vložka. Dříve jsme používali separační plenku a kalhotky Popowrap nebo Bambino mio. Teď máme vlněné (woolwrap od Popolini) a jsme maximálně spokojeni. Ráno jsou zevnitř jen malinko zavlhlé a po chvilce vyvětrání voní znovu po lanolinu :-).