Časté dotazy
Péče o pokožku v plenách

Jak pečovat o pokožku dítěte v látkových plenkách?

Pokožka dítěte je velmi citlivá, obzvláště v místech, která nevětrají tak často, jako zbytek těla - tedy na zadečku. Navíc pod plenkou je vystavena působení moči a stolice. Nepřebalujeme-li dostatečně často, může se i v látkových plenkách objevit podráždění až opruzení.
 
Nejlepším řešením je samozřejmě prevence :

  • přebalujeme často - nejpozději za tři hodiny, pokud se miminko pokaká, pak nejlépe ihned
  • klasické parfémované mycí ubrousky používáme spíše výjimečně. Nečistoty ze zadečku totiž zcela neodstraní, spíše je překryjí parfémem a někdy pokožku zbytečně vysušují. Nejzdravější je omýt zadeček pod teplou vodou. Teplá voda navíc bývá dětem příjemná, často je i uklidní. Na cesty použijeme vlhčené ubrousky s přírodní parfemací na olejové bázi, například…
Jak často přebalit

Jak často musím v látkových plenách přebalovat?

Obecně by se interval, za jak dlouho přebalím neměl lišit u žádného typu plen, tedy ani u jednorázových. Zpočátku přebalujeme po každém kojení, později ideálně jednou za 3 hodiny.  Pokud potřebujeme savost plenky výrazně zvýšit, lze přidat některou z vkládacích plenek případně do plínky složit další čtvercovou plenu. Výjímečně tak můžeme přebalit i po více hodinách. Výjimku tvoří přebalování v noci. Miminka totiž čůrají jen když jsou vzhůru. Pokud nám tedy miminko spí většinu noci, je v suchu a počůrá se až po probuzení a kojení. Pak to ale stojí za to:-)

 


Látkové pleny na noc

Dají se látkové plenky používat i na noc?

Ano, některé maminky dokonce začínaly s látkovými plenkami na noc, protože jim dítě pročůrávalo jednorázovky. Moderní plenkové kalhotky totiž těsní lépe než jednorázové plenky, takže s látkovými plenkami se to nestává :-).

Je ale potřeba si najít nejvhodnější způsob zabalení právě vašeho dítěte. Záleží na tom, jestli dítě v noci přebalujete nebo spí v jedné plence 12 hodin (tak je to u nás :-). Důležité je, jak moc vaše dítě v noci čůrá. Většinou budete potřebovat větší savost než přes den, v noci se ale dítě nepohybuje, takže mu větší balík nebude vadit. Můžete použít např. 2 vložky do kalhotkové pleny nebo místo vložek navíc klasickou plenku. Jako vrchní vrstva jsou vhodné vlněné kalhotky, které jsou zcela prodyšné a částečně nepropustné. Pokud ale vaše dítě čůrá opravdu hodně, může se stát, že je nakonec pročůrá... Lze použít i svrchní kalhotky…Kombinace různých značek

Dají se jednotlivé značky svrchních kalhotek a kalhotkových plen mezi sebou kombinovat?

Ano, pokud máme sami vyzkoušeno, tak bez problémů. Svrchní kalhotky od jiných dodavatelů sedí na všechny typy plen. Jen musíme dát pozor u  kalhotkových jednovelikostních typů a zvolit u novorozených miminek kalhotky trochu větší. Například mám-li Froťáčky od Popolini, mohu k nim kombinovat svrchní kalhotky ZOO od Imse Vimse, ale nezvolím velikost NB (3-6kg) nýbrž S (5-8kg). Kalhotky Imse jsou totiž měřené primárně na klasické čvercové pleny, jejichž sklad je výrazně štíhlejší, než kalhotkové jednovelikostní pleny.
Pokud jste trochu zmateni z názvosloví v této odpovědi…