Pletení vlňáčků podle Evy

Návod české maminky s tipy, kde v Čechách sehnat vlnu apod.

 

Materiál:

100% vlna s lanolinem, bez úpravy superwash

 

 

Nebo napište na adresu jivan.tilasmi@email.cz, zde dostanete i ručně spředenou vlnu nebo 100% merino vlnu.

 

Další pomůcky

•  dlouhé pletací jehlice, 5-6 mm
•  bavlněná příze na sešití švů
•  stužka či gumička do pasu

 

Zadní část:
Nahodíme 50 ok a pleteme 14 řad patentem 2 oka hladce a 2 oka obrace (1 krajové oko, 1 hladce a 2 obrace). Poté pleteme 10 řad lícovým žerzejem (líc hladce a rub obrace). Začneme ujímat 1x3, 3x2 a 5x1 oko a zbyde nám jich 22. Na nich upleteme 4 řady lícovým žerzejem ® máme rozkrok.

 

Přední část:
Pleteme dále 46 řad patentem (2 hladce, 2 obrace), tedy tolik, kolik jsme upletli na zadním díle a volně uzavřeme. Eva pletla patentem proto, že má kluka a ti vpředu víc čurají, určitě je možné plést i lícovým žerzejem, ale protože mám taky kluka, nezkoušela jsem to.

 

Nohavičky:
Na patentu přední části kalhotek odpočítáme 24 ok, označíme a odtud nabereme 26 ok pro nohavičku. Upleteme 6 řad patentem a volně uzavřeme. Totéž i na druhé straně. Poté sešijeme švy vepředu a do pasu navlékneme stužku či gumu.

 

Tipy:
Pletla jsem na jehlicích č. 5, z vlny Exclusive od Vlnapu, na jejich stránkách mají spoustu barevných odstínů. Ze dvou klubíček budou tak troje kalhotky.

Je bezpodmínečně nutné, aby se oka u nohaviček uzavírala opravdu volně (ne zas moc), jinak to škrtí a špatně se to natahuje.

Osvědčila se mi i gumička v pase, protože pod kalhotky dávám Popolinku a kalhotky mi z ní vzadu sjížděly. Po těchto zkušenostech zkusím možná uplést delší horní lem, protože Popolinku musím na zádech pod kalhotky jakoby zahrnout, přeci jen je objemnější, s dvěma čtvercovkama (jedna sklad na draka a druhá pro kluky) je to v pohodě.

Podle diskuze na www. rodina.cz o bavlněných plenách stačí pokakané místo promnout s lanolinovou kůrou (např. fy Popoliny), pění podobně jako mýdlo a poté odmáchnout pod vodou. Kalhotky je dobré jednou za čas namočit do kůry celé, obnoví se impregnace lanolinem.

 

Děkujeme Evě, která sepsala vlastnoručně ověřený návod.