Praní a péče o plenky

Před prvním použitím plenky vyperte. Budou měkčí a zvýší se tím jejich sací schopnost. Maximální savosti dosáhnou až po několika vypráních. Během praní nepoužívejte aviváž! Snižuje savost vláken a tím plenky ničí, navíc může na jemné dětské pokožce způsobit alergickou reakci. 
Skladování plenek

Skladování plenek

Mokrá metoda

Počůrané a pokakané plenky můžete skladovat v  kbelíku s víkem naplněném asi ze 2/3 vodou, do které jste předtím přidali některou z těchto ingrediencí:

  • 50 ml nebo 2–3 lžíce octa. Ocet sterilizuje plenky a snižuje zápach.
  • 1 lžíci jedlé sody
  • 5 kapek tea tree oleje nebo 5 kapek jiného éterického oleje, která má zároveň desinfekční účinky (např. levandule)
  • Můžete použít i komerčně vyráběný dezinfekční prostředek na plenky např.…


Praní plenek

Praní plenek

Při přemísťování plenek z  kbelíku do pračky můžete použít gumové rukavice a plenky ručně vymáchat nebo (pokud máte pračku s vrchním plněním) můžete nalít celý obsah kýble do pračky a před praním nejdřív spustit na 1-2 minuty ždímání – odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny.

 

Pro snažší přendavání plenek z kbelíku do pračky existuje speciální síťka, pomocí které plenky vytáhnete, aniž byste na ně museli sahat.

 

Použijte prací prostředek nejlépe šetrný k…Žehlení

Žehlení

Žehlit stačí v období šestinedělí, podle některých zdrojů se dokonce nemusí žehlit vůbec, zvlášť pokud sušíte plenky venku nebo v sušičce.

 

Kalhotkové plenky nebo plenky typu all-in-one se nežehlí vůbec.

 


Praní svrchních kalhotek

Praní svrchních kalhotek

Kalhotky s polyurethanovým zátěrem

Svrchní plenkové kalhotky s polyuretanovým zátěrem  se mohou prát na 60°, takže je můžete prát s plenkami. Není to ale nutné pokaždé. Často je stačí jen přeprat v ruce mýdlem nebo, když jsou jen trochu vlhké, opláchnout vnitřní stranu pod vodou. Plenkové kalhotky střídejte, pro každé přebalení použijte jiné a ty použité nechte provětrat, i když nejsou vlhké. Při praní zapněte suché zipy. Jinak se do nich mohou nachytat vlákna, a sníží se tak jejich funkčnost.

 

Vlněné kalhotky

Vlňáčky stačí asi 1x za 5- 8 týdnů nechat projít lanolinovou…