Praní plenek

Při přemísťování plenek z  kbelíku do pračky můžete použít gumové rukavice a plenky ručně vymáchat nebo (pokud máte pračku s vrchním plněním) můžete nalít celý obsah kýble do pračky a před praním nejdřív spustit na 1-2 minuty ždímání – odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny.

 

Pro snažší přendavání plenek z kbelíku do pračky existuje speciální síťka, pomocí které plenky vytáhnete, aniž byste na ně museli sahat.

 

Použijte prací prostředek nejlépe šetrný k přírodě i k dětské pokožce. Nepoužívejte aviváž, protože snižuje savost plenek. Navíc při používání aviváže na plenky riskujete kontatní alergii, pokožka pod plenkou je skutečně velmi citlivá. 

 

Zbytky pracích prášků v plenkách mohou dětem způsobit opruzeniny, proto je možné prát jen s polovinou dávky doporučené na obalu. Nebo můžete prádlo vymáchat 2x. Do posledního máchání přidejte asi 2 lžíce octa (do přihrádky na aviváž). Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a sníží pH plenek (pH kůže je lehce kyselé). Pomáhá také odstranit skvrny a zápach, plenky i dezinfikuje.

 

Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60 stupňů, odstraní se tak většina bakterií. Občas můžete plenky přeprat na 90° nebo přidat přepírku pro lepší odstranění skvrn. Prát na 90° můžete i když má miminko opruzeniny.

 

V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Pokud tuto možnost nemáte, můžete skvrny odstranit přepráním jádrovým nebo žlučovým mýdlem. Plenky se mohou bez problémů sušit na radiátoru.

 

Plenky můžete sušit i v sušičce, pokud je ale přesušíte, snižuje se tím jejich životnost. Aby se tak nestalo, doporučuje se plenky vysušit v sušičce jen napůl a dosušit je na vzduchu.