Svrchní kalhotky

Svrchní kalhotky se oblékají na pleny (ovšem pozor jen na některé, protože třeba all-in-one plenky už je mají v sobě). Jejich úkolem je chránit oblečení miminka.  Je velmi důležité, aby byly kvalitní, jinak totiž miminko může skončit s nepříjemnou nehodou na oblečení a vy s nedobrou náladou.

Co je proboha PUL zátěr? A co dělá na plenkových kalhotkách? Může fleese napodobit vlnu? A co se stane, když vlnu počůráte? To všechno se dozvíte v kapitolce o svrchních plenkových kalhotkách.
Nepropustné svrchní kalhotky z PVC

Nepropustné svrchní kalhotky z PVC

 

Nejlevnější, nejstarší typ, vnitřní vrstva je vyrobena většinou z  PVC nebo vinylu. Jsou úplně nepropustné, ale také neprodyšné, takže citlivým dětem hrozí nebezpečí opruzenin. Nejsou příliš trvanlivé.

U nás se dají celkem běžně koupit v obchodech s dětským zbožím (stojí kolem 70 Kč), bohužel většinou v nízké kvalitě. Vyskytují se u nich v různých kombinacích všemožné neduhy (posbíráno ze zkušeností maminek):

  1. okraje kolem nožiček nedoléhají, takže lehce dojde ke znečištění oblečení
  2. druky se lehce utrhnou
  3. suchý zip se rychle opotřebuje, případně škrábe miminko na bříšku…


Kalhotky s PUL

Kalhotky s PUL (polyurethanem)

Svrchní plenkové kalhotky Bambino mio E-shop / Svrchní plenkové kalhotky / s polyurethanovým zátěrem

Moderní typ, vrchní vrstva je z bavlny nebo polyesteru, uvnitř je polyuretanový zátěr, který dovoluje výměnu vlhkého vzduchu na podobném principu jako u prodyšných nepromokavých bund. Některé typy mají uvnitř navíc polyesterovou vrstvu. Jsou trvanlivé, mohou se prát v pračce na 60°. Jsou dražší než předchozí typ (od 180 Kč), ale déle vydrží, lépe těsní kolem nožiček apod. Podle naší zkušenosti se rozhodně vyplatí do nich investovat.

 

V současné době se prodává mnoho typů těchto kalhotek.…Vlněné kalhotky

Vlněné kalhotky

 

Vlňáčky Popolini

E-obchod/ Kategorie Svrchní kalhotky/ vlněné

 

Vlněné kalhotky jsou zcela prodyšné a dokáží na rozdíl od jiných kalhotek absorbovat tekutiny (až 40 % své váhy než začnou propouštět). Vlněné kalhotky se často používají na noc nebo za horkých dnů, ve vlňáčcích totiž plenka neomezeně prosychá a pokožka dítěte může volně dýchat.
Lanolin, který vlna přirozeně obsahuje, je voděodolný a má antibakteriální účinky, takže kalhotky je možné prát jen 1x za několik týdnů. Lanolin dokáže dokonce odbourat moč - pokud jsou kalhotky jen navlhlé, stačí…Fleecové kalhotky

Fleecové kalhotky

E-obchod/ Kategorie Svrchní kalhotky / fleecové

 

Fleece je prodyšný materiál vyrobený tak, aby simuloval vlastnosti ovčí vlny. Není voděnepropustný, ale vodoodpudivý. Díky maximální cirkulaci vzduchu mezi plenkou a kalhotkami, dochází k neustálému vysychání fleesu, proto tyto svrchní kalhotky za běžných podmínek neprosáknou. V případě, kdy jsou kalhotky utlačeny, například v autosedačce, mohou mírně provlhat, proto se doporučují zejména na noc. Narozdíl od vlny, ale fleece neumí zpracovat moč, takže se kalhotky musejí častěji přepírat. Jejich údžba je však snadná (na 40 stupňů v běžném pracím programu) a velmi rychle schnou.
U nás se prodávají např. fleecové kalhotky od firmy