Čtvercové pleny

Největší klasika mezi látkovými plenami. Každý je zná  Kromě přebalování je využijete i na spoustu jiných účelů – podkládání miminka při přebalování, podkládání hlavičky po kojení, utírání, ochranu před sluníčkem.

Čtvercové pleny jsou při péči o miminka nezastupitelné. Místo najdou v každé domácnosti, my je vřele doporučujeme na přebalování nejmenších miminek.

Jsou pro miminka báječné z několika důvodů:

  • rychle schnou, což při počátečním náporu praní a přebalování opravdu oceníte
  • nedělají miminkům velký balík
  • poskládáte si je přesně tak, jak potřebujete
  • pořizovací náklady nejsou vysoké

Čtvercové pleny se vyrábějí v několika rozměrech, pro potřeby přebalovaní malých miminek se nejlépe hodí rozměr 70×70 cm. Větší pleny oceníte spíš jako osušku nebo podložku při přebalování.

Kupte si vždy nejlepší pleny, jaké si můžete dovolit, naším favoritem jsou jednoznačně pleny Kikko Staré Časy. Kvalita čtvercových plen se nejvíc odvíjí od gramáže. Používají se dvě označení pro gramáž plen: plošná hmotnost tkaniny, ze které je  plena vyrobená a hmotnost jednoho kusu pleny. Čím větší je daný údaj (jeden nebo druhý), tím savější plena je. Vysokogramážní plena bude stačit jedna na přebalení a déle vám vydrží. I když několik dalších výrobců tvrdí, že prodává pleny s nejvyšší gramáží, podívejte se vždy na oba údaje a porovnejte je.

Používají se svrchními kalhotkami a mohou se použít se separační plenkou. Pokud už savostí nestačí, můžete čtvercovou plenu doplnit vkládací plenou, případně poskládanou vícevrstvou plenou.

Mušelínové pleny či Tetra pleny

Výraz “muslin” (česky mušelín) je v zahraničí zavedené označení čtvercových plen z více či méně řídké dvojité tkaniny s typickým čtvercovým nebo obdélníkovým rastrem. U nás se podobně používal a stále ještě používá název tetra plena. Tetra plena je definována jako měkká dutinná, obvykle bílá bavlněná tkanina v plátnové vazbě. Oba názvy značí klasické čtvercové pleny.

Bělené nebo nebělené?

Pokud je plena bělená bezchlorově (kyslíkem), tak je to jen otázka vkusu, s výjimkou skalních příznivců co nejpřirozenějšího stavu materiálu. Na funkci nemá barva žádný vliv. Snad jen nebělené pleny jsou snadnější na údržbu, nemusíte úzkostlivě hlídat, aby se bílá barva nezaprala.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..