Před a ještě i dobu i po narození syna jsem vůbec nepřemýšlela, že bychom mohli používat neco jiného než jednorázovky. Klasicky jsme chodili do Tesca pro “balíky” . A tak to bylo do jeho cca 4 měsíců, kdy už mi začal dost vadit vyprodukovaný odpad. To mě vedlo k zamyšlení nad nějakou alternativou. Shodou okolností jsme se o látkovkách bavily v mateřském centru. Nadchla mě jedna mladá maminka, která si sama plínky ušila a také mi pak donesla střih. Byly to pleny alá Haipa-Daipa, tedy dlouhy pruh latky nahoře rozšířeny s “křídly”, tedy vícevelikostní plínka.
Nakoupila jsem pres internet froté (původně jsem myslela, že mi přijde klasické frote,ale bylo to takové to na prostěradla-tenčí a pružné, ale nakonec se osvědčilo velmi dobře)
Byla to 2. jakost,dodnes nevím proč, pěkná bleděmodrá barva a stálo cca 500,- kč na ušití 20 plen. Takže cena bezva.
Nakonec jsem ještě hledala střihy na internetu a našla na latkovepleny.cz střih na plenkové kathotky, které se mi zamlouvaly vic.
Ušila jsem z froté tyto kathotky, vepředu nahoře na bříšku jsem nechala nesešitý šev, aby vznikla kapsa na vkládáni savého jádra. (ve střihu je uvedeno, že se má jadro přišít, ale mně to takhle přišlo lepší kvůli schnutí) a napřišívala jsem také suché zipy- používám snappy sponku a je výborná, za tu praci se suchými zipy mi to nestojí. Dovnitř vkládám poskládanou klasickou čtvercovku a na noc k ní přidávám ještě jednu vkládaci plínku od bum hugger a do rána stačí (A to syn pije i ted v 10 měsících 3-4x za noc).
Látkové pleny používáme od 6 měsíců,dřív jsem je nestihla ušít. Na zkoušku jsem koupila jednu noční bambusovou plenu bum hugger, ale samotná nestačí. Take má vepředu kapsu, takže do ní ještě přidávám jednu poskládanou plenu nebo vkládací plenu.
Jako svrchňáčky používáme flísáčky, jedny koupené od Totsbots a podle nich jsem si ušila další. Někdy provlhnou, zvlášť když je na ně tlak – např ve sporťáku ty kšíry mezi nohama, ale to už musí být plínka opravdu pročůraná. Někdy dávám do kočárku kalhotky Geminy, nesedí sice tak pěkně, ale neprovlhnou tak jako flísáčky.
Přebaluju přes den cca 1x za 3-4hodiny, na noc 1 plena, na 24 hodin stačí 5-6plen. Používám take separačni pleny – celulózové a jsem spokojená, bobek se s nimi vyhodí do záchodu a plínka je čistá, když jsou jen počůrané, vyperou se a vydrží opravdu hodně cyklů (určitě 6-7 praní). Pokud se někdy stane a plínka se znečistí, používám čistič se žlučovým mýdlem a krásně se to pak vypere na 60st. Nemáchám navíc, nežehlím, místo aviváže dávám trochu octa. Peru v Persilu sensitive gel. Venku uschnou plínky při teplém počasí za hodinku az dvě, v zime suší na radiátoru a taky rychlovka. Špinavé pleny házím do kýble na balkon a peru jednou za 2-3 dny. Za týden mě to stojí celkem tak hodinu času – dát do pracky, pověsit, sundat, poskládat a dát do skříňky – je to rozhodně zábavnější než stát frontu v Tescu.
Látkové pleny rozhodně doporučuji, je to ekologičtější, levnější, ještě nikdy mi neprotekly na oblečení (když nepočítám sem tam provlhlé flísáčky) a ani to šití nebylo až tak náročné (jinak jsem toho moc nenašila).