Látkovky – jednoznačná volba od začátku

Ráda bych se podělila o mé zkušenosti s látkovkami.

Látkové pleny pro mne byly jednoznačnou volbou od začátku – možná i proto, že mám kamarádku, která na ně nedá dopustit. Nebylo to kvůli penězům ani ekologii. Prostě mi to připadá přirozené a zdravé. Argument že dobře uvázaná Pamperska je vzhedem ke kyčlím stejná mi nepřipadá pravdivý. Na postavení nožiček je to dobře vidět.
S podporou rodičů jsme nakoupili ještě před narozením Anežky asi 80 ks obyčejných látkovek a svrchní kalhotky a čekali na den D. V porodnici mi poradili klasické skládání (na čtvrtiny a napůl), které mi vydrželo jen asi dva měsíce. Pak vše protékalo kolem a já začala pochybovat… Pak mi došlo, že mi kamarádka ukazovala jiné skládání a naštěstí na vašem webu bylo popsané skládání pro novorzence. Problém vyřešen a jsem spokojená. Jen manžel si ze začátku nemohl zvyknout na jiné skládání a musela jsem párkrát přiběhnout a ukázat jak na to.

Na cesty používám taky látkovky a na týdenní dovču jsem vzala i jednorázovky, ze kterých jsem byla nešťastná – Anežka měla otlačené nožičky a navíc mě plenky protékali i při čůrání (prostě je neumím ani zabalit!). Asi jsem zastaralá, ale nedám na bavlnu dopustit i přes řeči skoro všech v mém okolí, že to je předpotopní. Čeho jsem se nejvíc bála bylo odstraňování kakání – ale zatím je jen “oranžáda”, kterou odstraňuji jemným kartáčkem (nepoužívám separační vložky) a plenky hážu do kýble s vodou. Jsem zvědavá, až přijdou příkrmy, jak to bude vypadat. O rozdílu jsem se moc ve zkušenostech nedočetla. Nyní má Anežka 5 měsíců, takže to bude již brzy.
Od začátku peru v průměru jednou za 1,5 dne asi 30 plen – s přebalováním rozhodně nešetřím. Tedy peru – pere pračka, nejvíce mi “vadí” věšení, které trvá nejdéle. Máchání a skládání je téměř minutka.
Na omývání zadečku používám na doporučení své doktorky slunečnicový olej z lékárny a natrhaný toaleťák (trojvrstvý). Je to báječné a na rozdíl od vody i šetrnější k pokožce.
Ještě bych dodala jeden rozdíl – musím mít oblečení o číslo větší, než obvykle. Anežka je malá a drobná a přesto má už v 5 měsících (6 kg) oblečení na děti o měsíc starší – prostě plenky jsou větší balíček. Jako zásobu mám vždy v tašce 4 jednorázovky pro strejčka příhodu. Když jí je dám, tak jí pak bodíčko plandá, ale naštěstí to není často. U kalhot pak musí být dost volnosti v pase – vhodnější jsou tepláčky s volnou gumou.

Přeji všem také spokojenost a zdravé děti.
Šárka Vičanová a dcera Anežka
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..