Moje zkušenosti s látkovkami

Před časem jsem řešila problém s výběrem plenek pro své děti. Primárně jsem byla rozhodnutá pro jednorázové pleny, člověk rád volí pohodlí. Naštěstí zvítězil zdravý rozum a zvolila jsem látkové plenky.

Jednak v prvé řadě kvůli dětem a jejich zdraví, kvůli našemu rodinnému rozpočtu a v dalším bodu to byl i ohled na naši planetu. Ekologická stránka mi není lhostejná. Však se jednorázových plenek spotřebuje velké množství. Za jediný rok naplníte skládku „po okraj“. Velkým plusem u „látkovek“ pro mne také byla široká nabídka jak velikostí, materiálu, ale i gramáže. Žila jsem v domnění, že existuje jeden typ klasických bílých plenek, jako tomu bylo kdysi.

U gramáže jsem volila tu vyšší, zajistí lepší savost. Díky tomu jsme předešli nechtěnému opruzení. Co se týká rozměrů – tady jsem nakoupila dvě velikosti. U malého miminka 70 x 70 cm a pro staršího caparta 80 x 80 cm.  

Nejdůležitější kritérium je rozhodně materiál: nejlepší zkušenost mám osobně s plenkami z bavlny, jsou vysoce savé, poskytnou vám dlouhou životnost. Tedy je můžete s klidem použít i pro další potomky (a nejen vaše …). ? Skvělé jsou i flanelové, ale myslím, že jen na léto. Pokud nemáte sušičku, v zimě budou hůře schnout. Bambusové plenky nemám vyzkoušené, ale pokud máte miminko s citlivou pokožkou, nebo atopickým ekzémem budou vám tou nejlepší volbou.

Jednoznačné výhody látkových plenek  

Řekla bych, že v devadesátých letech proběhl velký “boom” jednorázových plen. Každá maminka ráda sáhla po velkém balení v obchodě a měla vystaráno. Jak se tedy látkové pleny dostaly zpátky do hry? Každá druhá maminka, neprávem nazývána “bio matka” se zamýšlí nad ekologickou stránkou věci. Bingo, “látkovky” hrají prim. Rozhodně ušetřím planetu od hromadícího se odpadu. Jen si spočítejte, kolik plenek za den váš miláček spotřebuje. Pak to vynásobte dobou používání – někdy až dva roky. No, slušná hromádka…  

Ekonomická stránka je také nezanedbatelná, rozhodně jsem ušetřila i svou kapsu. To jsem velice ocenila. Zkrátka jsem si mohla dovolit na mateřské koupit i další věci pro svoje potěšení. Zajímám se o ekologii, proto mi je celkem cizí používat jednorázové pleny. Látkové plenky poskytly dokonalou prodyšnost pro obě mé děti, tak to zkuste také tak. Zdravá pokožka je základ pro spokojené miminko.  

Abychom nezůstaly u samých superlativů, jedno negativum mě přece jen napadá. A to denní údržba v podobě praní a žehlení. Ale pokud se milé maminky toužíte zbavit poporodních kil, tato cesta je přímo ideální. Pohyb ještě nikomu neuškodil a pokud máte spavé miminko jako byly moje děti, určitě se rády proběhnete. 

Design dle mého gusta 

Velice jsem ocenila, že nemusím kupovat pouze bílé plenky. Mohla jsem si vybrat z mnoha různých hravých i něžných potisků. Jak pro dceru, tak i pro syna. A jelikož jsme sportovně založení, ani návštěva bazénu nás nezastavila. Ani s látkovými plenami jsme se nemuseli obávat. Pořídila jsem speciální plenky s nepropustnou vrstvou a byla jsem nadšená. Po návštěvě bazénu stačilo jen přeprat a “plavky” byly přichystané na další návštěvu. Hlavním přínosem byla úspora. U jednorázových “plavek” je životnost krátká, po plavání je musíte vyhodit. 

Jednoznačné přednosti, za které jsem vděčná u látkových plen jsou tyto:

  • Kyčelní klouby se vyvíjejí správným způsobem.  
  • Savost a jemný materiál bude potěšením pro stále zdravou pokožku.  
  • Zdravotní nezávadnost.
  • Antibakteriální povrch.  
  • Vhodné pro miminka s alergickými projevy pokožky.  

Věřím, že pokud očekáváte potomka, nebo pokud už je používání plenek na pořadu dne, vždy se rozhodujete v prospěch vašeho andílka. Přeji šťastný výběr a spokojené miminko. 

Daniela
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..