Základ této metody můžeme najít u přírodních národů, všude tam, kde nejsou k dispozici pleny. Mimo jiné je to také metoda našich maminek a babiček, které začínaly s učením na nočník velmi brzy a tím si zajistily navázání na původní instinkty miminka. V dnešní době jednorázových plen je tato metoda téměř zapomenuta a my se jí znovu učíme.
Za tu dobu, co se touto metodou zabývám, jsem našla jen samá pozitiva, negativum žádné. Důležité je samozřejmě to, že je miminko většinou v suchu, netrpí pokožka a je to komfortnější. Díky tomu je to výborná prevence opruzenin, zvláště dnes, kdy většina dětí má dispozice k ekzému. Navíc jsou bezplenkové děti spokojenější, méně pláčí, často se touto metodou dá odstranit nebo zmírnit tzv. 3-měsíční kolika. Ale jako největší bonus této metody vnímám to, že důvěrou v potřeby miminka je dáván základ pro vyrovnanější psychiku později a vazba dítě-rodič je výrazně silnější. Navíc je to nejekologičtější a nejlevnější metoda péče o dětský zadeček.
Důležité je ale vědět, že miminko bez pleny nebývá. Samozřejmě jsou rodiče, kteří cestu úplně bez plenky volí, ale není to nezbytné. Většina maminek plenu používá, ale jde o to nabídnout miminku možnost vylučovat mimo plenku. Pro tento účel je třeba jak plenku, tak oblečení přizpůsobit tak, aby byla zaručena rychlá a jednoduchá manipulace při sundavání. Plena má funkci spíše savého prádla, není kladen důraz na pojmutí velkého objemu tekutiny.
Zdroj: http://www.pejashop.cz/zaklady-prirozene-hygieny-kojencu/, ONLINE: 25. 3. 2010 (web byl pozastaven)