Jak na látkové pleny – co budu potřebovat?

Otázka, která spolehlivě padne na každém semináři. Všechny maminky v tu chvíli zbystří, připraví poznámkové bloky… Není to ale tak jednoduché. Každé miminko je osobnost, každá maminka se rozhodla pro látkové pleny z jiných důvodů. Každý má také jiné představy o rozpočtu a času, který by chtěl plenám věnovat.

Chtěli bychom tady alespoň naznačit, jak začít a od čeho se odpíchnout při rozhodování. Sestavili jsme i několik nákupních seznamů, jak může výbavička pro miminko vypadat.

Názvosloví

Určitě je dobré začít tím, že si uděláte pořádek v názvosloví, a alespoň základní představu o tom, jak látkové pleny mohou vypadat. Připravili jsme pro vás i Slovníček látkových plen.

Zjednodušeně potřebujete vždy savou a nepropustnou vrstvu, můžete použít i separační vrstvuSeparační plena odděluje vlhkost od těla dítěte a nečistoty od pleny. Po přebalení miminka vyhodíte, a perete tak pleny zbavené nejhorších nečistot. V přírodě se pak rozloží.

Jako nepromokavá vrstva se používají většinou svrchní kalhotky. Mohou to být kalhotky z funkční PUL tkaniny (polyuretanem laminovaný úplet), která je paropustná, ale nepromokavá. Svrchní kalhotky se vyrábí i z flísu nebo ze střižní vlny.

Savá vrstva je zjednodušeně “samotná plena”. Pleny se vyrábí v nespočtu variant a vzorů, v zásadě je ale jde rozdělit na klasické čtvercové pleny, kalhotkové pleny (mají podobný tvar, jako svrchní kalhotky, jsou to moderní a pohodlné pleny) a vícevrstvé pleny (několik vrstev látky sešitých pro lepší zacházení k sobě).

Pokud je savá vrstva sešitá v jednom kusu k nepropustné vrstvě, jedná se o pleny typu AIO – all-in-one (všechno v jednom). Savé části se také dají nacvaknout do svrchních kalhotek pomocí patentků, pak se jedná o pleny AI2 – all-in-two (všechno ve dvou, také se jim říká SIO neboli snap-in-one, nacvakni do jednoho. Je to stejný systém.)

Ještě zvládáte sledovat? Máme tu navíc otázku velikostí!:-) Jednovelikostním a vícevelikostním systémem plen se zabýváme v našem slovníčku.

Pro začátek se informujte

Pro začátek doporučujeme prohlédnout a nastudovat si jednotlivé druhy plen a zkusit si vybrat, které pleny se vám líbí nejvíc a nejvíc zapadají do vašich představ. Pak si nakupte zkušební výbavu, od každého něco. Při opravdovém používání si potom ověříte, jak se s plenami zachází a jak se vám zrovna líbí, jak sedí miminku. Jestli jste prostě vybrali dobře. Co nesedí, prodejte. A dokupte si to, co jste trefili. Snadné, že?

Vezměte prosím v úvahu, zda máte pleny kde sušit. Pokud máte sušičku, nemusíte dobu schnutí řešit, pokud ne (a ručník vám doma schne týden), vyberte pleny, které rychle schnou.

Spočítejte si odhadované celkové náklady – vždycky se vyplatí látkové pleny, ale jejich nákup je velkou finanční zátěží naráz. Podívejte se na naši TOP výbavičku, tam nejsou náklady na počáteční pořízení taky vysoké.

A ještě jedna věc: neexistuje univerzální výbavička:-) Jednak má každé miminko jiné zvyklosti a hlavně proporce, jednak jsme každá jiná.

Naše TOP výbavička, osvědčená na několika našich miminkách

Od prvních dní na den čtvercové pleny spolu s novorozeneckými kalhotkami (případně s vícevelikostními kalhotkami, nejmenší novorozenecká velikost). Čtvercové pleny rychle schnou a miminko má malý zadeček, čtvercovky nejsou zbytečně objemné. Jediná jejich nevýhoda je ta, že je musíte skládat. Nežehlit, prosím!! Na noc a na delší procházky novorozenecké kalhotkové pleny. Jakmile z nich miminko vyroste, plenky si schováte pro další dítě nebo je prodáte.

Postupně si začnete dokupovat jednovelikostní kalhotkové pleny, nejprve na noc, potom i na celodenní používání. Můžete zůstat u čtvercových plen na den (ideálně s další savou vrstvou – vkládacími nebo vícevrstvými plenami) a na noc používat savější kalhotkové pleny, pokud do kalhotkových nechcete nebo nemůžete víc investovat.

Nákupní seznam

Později dokoupíte

Počáteční nákup Vás bude stát 5000 – 6000 Kč. A pak bude záležet na tom, jak se rozvášníte a kolik jakých plen budete dokupovat. Pro srovnání – jednorázové pleny stojí asi 11000 za první rok používání.

All-in-one a Snap-in-one – výbava snadná na použití

Pokud se vám zdá varianta se čtvercovými plenami složitá, jsou nacvakávací systémy a pleny AIO možná to pravé pro Vás. Používání je velmi snadné, skoro jako u jednorázových plen, navíc kalhotky ze systému AI2 můžete krásně použít s jakýmkoliv jiným druhem plenek. České SIO systémy jsou navzájem kompatibilní.

Nemusíte nic skládat ani promýšlet, použijete plenu buď vše v jednom a jak ji přebalíte, tak ji perete a sušíte (pozor, části s nepromokavou vrstvou nepatří do sušičky), je to snadné. Případně si plenku sepnete patentky a používáte stejně jako AIO, jen nemusíte pokaždé prát kalhotky.

Nevýhoda jsou vyšší pořizovací náklady a to, že hlavně pleny AIO nejsou pro nejmenší miminka, většinou začínají sedět dětem kolem pěti kilo. Pro starší děti nemusí zase plena AIO stačit svou savostí (děti ji snadno pročůrají, savost se dá zvýšit přidáním vkládacích plen)

Sestavit si kompletní výbavu z plen typu AIO je celkem drahé – potřebujete určitě 20ks plen. Většina maminek si pleny AIO kupuje jako doplňky pro návštěvy u pediatra, na hlídání, když přebaluje tatínek nebo babička..

Můžete uvažovat i o koupi zvýhodněné sady od narození po nočník – třeba od Bambooliku.

Nákupní seznam

  • sada Bamboolik nebo 20-24 ks savých jader (vnitřních plen), 4-6 ks svrchních kalhotek
  • nebo 20-24 plen AIO 
  • dvě balení separačních plen, pro začátek nejlépe Imse Baby nebo Popolini celulozové
  • kbelík na skladování špinavých plen
  • prací prostředek

Pořizovací cena takové výbavičky bude začínat někde kolem 10 000 Kč.

Kalhotkové pleny – pohodlná výbavička

Pokud si to můžete dovolit, sestavte si výbavičku jen z kalhotkových plen. Používání je velmi snadné, jsou to nejmodernější pleny a vyrábí se dnes v tolika překrásných vzorech!

Budete potřebovat 20 ks novorozeneckých kalhotkových plen (děťátko z nich vyroste v průběhu prvních tří-šesti měsíců, podle značky a podle proporcí miminka) Potom si je buď schováte nebo je můžete snadno prodat.

Novorozenecké začnete postupně nahrazovat jednovelikostními (sedí většinou od 5-6kg) kalhotkovými plenami.

Přes pleny je nutné vždy použít svrchní kalhotky – podle velikosti dítěte.

Kupujete vlastně dvojí výbavu, ale tu první snadno prodáte nebo užijete na další dítě.

Nákupní seznam

Později dokoupíte

Tato varianta je ze všech nejdražší, ale velmi pohodlná na používání. Nebojte se kombinovat a vyberte si, co se nejlíp hodí přesně vám!

Výbavička Hlídám si rozpočet – funkční výbava

Pokud máte na výbavičku omezený rozpočet, stačí mnohdy jen ubrat na množství plen (zejména těch dražších, kalhotkových) nebo je koupit na bazaru. Spousta maminek látkuje jen se čtvercovými plenami a nemůže si to vynachválit.

Je možné, že budete pleny častěji prát, déle je skládat, dokoupíte případně nějaké savé vkládací pleny a budete prostě i starší dítě přebalovat častěji.

Nemusíte pořizovat ani separační pleny, pokud nechcete, jen plenky před tím, než je uložíte do kbelíku před praním, přemáchněte. Můžete zkusit i pratelné separační pleny z flísu.

Nákupní seznam

  • 30 -40 ks čtvercových plen
  • nebo 18-24 vícevrstvých plen –  snadněji se přebalují, ale nemůžete si je poskládat podle svého, častěji jsou po přebalení špinavé i svrchní kalhotky
  • 3-4 ks jednovelikostních kalhotkových plen na noc, pokud to jde (na malé miminko budou veliké, ale brzy do nich doroste)
  • 3 ks novorozeneckých svrchních kalhotek
  • 3-4ks svrchních kalhotek pro větší děťátko
  • kyblík, prací prostředek, separační pleny…

Odhadovaná cena výbavičky se bude pohybovat mezi 4.000 a 6.000 Kč  Pro srovnání: jednorázové plenky na jedno dítě vyjdou v průměru na 25.000 Kč.

Nechejte si poradit

Pokud se v tom nemůžete vyznat, nebojte se zeptat! Poradíme Vám mailem i po telefonu 🙂 Kontakty najdete tady