Jednorázové vs. látkové pleny

Nemůžete se rozhodnout, jaké plenky používat? Podívejte se na srovnání.

Látkové plenky

 

Jednorázové plenky

Vliv na životní prostředí

 

Celkově šetrnější (nevytvářejí žádný tuhý domovní odpad, spotřebovávají minimum neobnovitelných zdrojů, pouze při praní zatěžují odpadní vody a spotřebovávají energii). Podrobněji »

 Velká zátěž (asi 250 kg spotřebovaných surovin a 1 tuna vyprodukovaných odpadů na 1 dítě používající jednorázové plenky).

Náklady

  

Cca 5 – 12.000 Kč Při použití na více dětí náklady prudce klesají Plenky se dnes dají prodat i koupit z druhé ruky. Velký výdaj na začátku při koupi výbavy, později již jen malé výdaje za praní a doplňky. Podrobněji

 Cca 20 – 25.000 Kč. Platíte rovnoměrně po celou dobru cca 700 až 1000 Kč každý měsíc.

Pohodlí

 
Perou se zpočátku jednou za 2 dny, později jednou za 3 dny, nemusejí se žehlit. Po šestinedělí zabere péče o ně asi 1-2 hodiny týdně podle typu plenek. Většina činností (věšení, skládání…) se dá bez problémů dělat přímo s dítětem, které se tak odmalička učí, že věci se používají opakovaně. Přebalování je možná trochu komplikovanější, ale záleží na typu plenky. Moderní plenkové kalhotky na rozdíl od jednorázových plenek dobře těsní, takže oblečení miminka zůstane čisté.

 

 

Jsou pohodlnější, je potřeba jen stále dokupovat zásoby a každý den vynášet koš. Nevýhodou je, že plenky vám mohou dojít, což u látkových nehrozí. Maminky také často vyhledávají akce a za zlevněnými plenkami cestují do vzdálených obchodů.

Jednorázové plenky jsou méně objemné, což je zároveň výhoda i nevýhoda. Plenky neposkytují široké abdukční balení vhodné pro správný vývoj kyčelních kloubů, ale například ani izolaci proti chladu nebo pádu na zadeček ;-).

Zdraví

  

Pokožka dítěte je ve styku pouze s přírodními materiály.*

Oproti jednorázovým mají látkové pleny lepší termoregulační schopnost.

Látkové plenky podporují správný vývoj kyčlí.

 

 

 

 

*Neplatí u všech typů látkových plenek a separačních plenek.

 Při použití některých typů plenek u citlivějších dětí hrozí nebezpečí opruzenin.

Diskutuje se o nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu a při bělění plen a o riziku přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.

Neprodyšná jendnorázová plena může díky vlhkému a teplému prostředí podporovat vznik plísní a tím zvýšit riziko podráždění kůže.