O nás

Jak vznikly tyto stránky

Myšlenka vytvořit české stránky o moderních látkových plenkách se zrodila o trochu dříve, než naše dcera Anička (* březen 2004). Když jsem byla těhotná a rozhodla se používat látkové plenky, hledala jsem na Internetu a zjistila, že v angličtině existují desítky stránek od rodinných internetových obchůdků přes stránky nevládních organizací k stránkám specializovaným na šití plenek…Objevila jsem celý nový svět se složitou terminologií (rozdílnou v americké a britské angličtině 🙂 ). Zjistila jsem, že látkové plenky dávno nejsou jen velké čtverce, které známe my a máme je spojené se ztrhanou maminkou u žehlícího prkna. Že výrobci stejně jako v jiných oborech nezahálejí a pracují na úžasných přírodních plenkách příjemných miminku, pohodlných pro rodiče, přátelských k přírodě a navíc krásných :-).

Ovšem na českém Internetu se po zadání hesla látkové pleny objevilo jen pár více či méně vášnivých diskuzí, které plenky jsou ekologičtější…

Než se myšlenka proměnila ve skutek, uplynul více než rok. Za tu dobu se naštěstí mnohé změnilo. Objevili jsme anglické vícevrstvé plenky Bambino mio a začal se k nám dovážet nejmodernější typ plenek od rakouské firmy Popolini. Přesto byly tyto stránky první, které v češtině obecně informovaly o moderních látkových plenkách a přinášely i zkušenosti uživatelů.

Dnes je všechno jinak. Informací o látkových plenkách v češtině je daleko víc, existuje i mnoho diskuzí, kde si maminky vyměňují zkušenosti a výběr plenek už je podobný jako na Západě. První maminky, které moderní plenky používaly a svého času byly trochu za exoty, předávají svoje zkušenosti dál, a když někoho takového osobně znáte, je daleko lehčí začít. Fungují i virtuální bazárky, kde můžete sehnat nebo prodat plenky z druhé ruky. Prostě moderní látkovky zažívají pořádný boom.

Naše stránky dál slouží pro rodiče, kteří objevují svět moderních látkových plenek, chtějí se v něm zorientovat a dozvědět se, kde hledat dál.

Co je za informacemi

Obecné informace v článcích k jednotlivým tématům (porovnání alternativ, slovníček látkových plen apod.) většinou nepocházejí jen z jednoho zdroje. Většinou jsme je našli na více místech, nebo navíc odpovídají našim zkušenostem.

Pojem „podle našich zkušeností“ znamená, že se zatím jedná jen o zkušenost naší rodiny.

„Podle zkušeností“, „zkušenosti ukazují“ apod. znamená, že tuto zkušenost máme od více českých maminek.

“Podle některých zdrojů” znamená, že informace z různých zdrojů se v nějaké konkrétní věci neshodují :-).

Obchůdek

Stránky jsem začala dělat jako koníčka (mimo jiné jsem se chtěla naučit dělat webové stránky – dělala jsem první verzi, která byla na Internetu v letech 2005 – 2008). Postupně jsem vymýšlela další činnosti kolem plenek (semináře apod.) a v březnu 2005 jsem se stala prodejcem plenek Popolini a Bambino mio. V Praze jsem tenkrát byla prvním prodejcem kalhotkových látkových plenek. Od té doby obchůdek stále vylepšujeme, rozšiřujeme sortiment, rozrostl se i tým spolupracovníků. A také se nám narodil nový testér plenek Matouš :-).

Náš e-shop najdete zde: obchod-latkovepleny.cz

Naším hlavním cílem je i nadále šířit informace o látkových plenkách, proto na našich stránkách najdete např. i negativní zkušenosti rodičů nebo informace, jak si plenky vyrobíte sami…

Poděkování

Děkujeme všem, kteří se stránkami pomáhají nebo pomohli:

Zakladatelce Ivaně Hlobilové a jejímu manželovi Petrovi, maminkám a tatínkům Adéle (za mnoho rad, informací a zpracování stránky o šití plenek), Kaacze a Dalimu, (za pomoc s tvorbou stránek a hosting), Petře (za korekturu stránek a další pomoc), Evě a Martě (za sepsání návodu na pletené vlňáčky), Karolíně a Honzovi za mnoho inspirace a pomoci, Ed, Ireně, Diance, Pavle, Jitce a mnoha dalším.

Děkujeme i maminkám, které přispěly svými zkušenostmi do stejnojmenné rubriky a těm, které nám poslaly fotografie použité na stránkách.