Proč vlastně používat látkové plenky?

Zdravotní důvody

Řada rodičů i odborníků je přesvědčena, že dětem je lépe v bavlněných než v jednorázových plenkách. Ty totiž nejsou zdaleka z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu, ale jsou vyrobeny z chemických látek (netkaná textilie z polyethylenu, absorpční gel). Navíc jsou plenky různě parfémované, což miminka může dráždit.

Dalším diskutovaným problémem je přehřívání pohlavních orgánů, které podle některých studií neprospívá jejich správnému vývoji zejména u chlapců. Jednorázové pleny také často svádí k méně častému přebalování, na kůži ale i přes “pocit sucha” zůstává moč, která se rozkládá na amoniak a může tak dráždit pokožku a způsobit potíže.

Více informací si můžete přečíst třeba v Ekolistu.

Finanční důvody

Používáním látkových plenek můžete ušetřit značnou sumu, zejména pokud to bude vaše priorita. Pokud se rozhodnete pro moderní látkové plenky, musíte počítat s vyšší počáteční investicí, v dalším období jsou už náklady minimální.

Plánujete-li navíc další potomky, můžete většinu plenek použít i pro ně, čímž se náklady výrazně sníží. Více na finační srovnání plen.

Ekologické důvody

I když i látkové plenky zatěžují (při výrobě i při praní) životní prostředí, ze vzájemného srovnání s jednorázovými vycházejí daleko lépe. Každé dítě v jednorázových plenkách vytvoří za dobu jejich používání přibližně 1 tunu odpadu, která se rozkládá až 500 let nebo musí být, nikoli bez problémů, spálena ve spalovně.

Např. ve Velké Británii tvoří jednorázové plenky 4 % domácího odpadu (kolem 1 milionu tun ročně, asi 8 milionů plenek každý den)! V Kanadě jsou jednorázové plenky třetím nejobjemnějším druhem odpadu po novinách a nápojových kartonech.

Na praní látkových plen se spotřebuje za 3 dny asi 60 l vody, každá osoba splachující záchod spláchne za 3 dny přibližně 300 l vody. Na vypěstování stromů na výrobu jednorázových plenek pro kanadské děti je potřeba asi 420 km2 půdy. Pro stejné množství dětí používajících látkové plenky by bylo potřeba pouze 17 km2 na vypěstování bavlny.

Více informací na ekologické srovnání.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..