Porovnání nákladů plen

Sestavit rozpočty není vůbec jednoduché, proměnných je hodně, a výsledky se tak mohou velmi lišit. Pravdou zůstává, že množství utracených peněz závisí na prioritách rodičů. Kdo chce hlavně šetřit, utratil by oproti průměru méně za jednorázové i za látkové plenky. Pro koho je důležitější kvalita a vliv na životní prostředí, rád si připlatí, a tak by ho zřejmě obě varianty vyšly celkově dráž.

Celkově je ale velmi pravděpodobné, že používáním látkových plenek ušetříte značnou částku. Podle našich propočtů utratíte asi polovinu peněz, které byste utratili za jednorázové plenky.

Pravda je, že hodně rodičů používá kombinovanou metodu (látkové plenky na doma, jednorázové na cesty). Na druhou stranu náklady na látkové plenky rapidně klesají, pokud plenky použijete pro víc dětí, na další děti totiž nemáte téměř žádné vstupní náklady. Dnes už se použité plenky dají lehce prodat někomu dalšímu díky dobře fungujícím internetovým bazarům (jeden najdete i na našich stránkách – bazárek), takže část ceny se vám vrátí. Navíc s plenkami většinou perete i jiné miminkovské prádlo, které byste prali stejně. Do rozpočtů na látkové plenky by správně měla být zahrnuta i amortizace pračky, ale pro tento údaj nemáme  žádné podklady. Podle naší zkušenosti by tato částka neměla přesáhnout 1000 Kč na přebalovací období dítěte, pokud máte kvalitní pračku. Jak vidíte, opravdu to není jednoduché.

Následující rozpočty berte prosím jako orientační.

Náklady na praní

Na jeden prací cyklus pračka spotřebuje cca 50l vody. Některé programy mohou být úspornější, ale na praní pleny úsporné programy nedoporučujeme, hrozí, že pleny nebudou vyprané dostatečně. Cena vody v roce 2018 je průměrně 87 Kč za m3.  Vychází nám tedy zhruba 4,40 Kč za jedno praní.

Prací prostředek (tady jde hodně hýbat cenou, záleží na tom, co si oblíbíte) budeme počítat 6 Kč na jedno praní.

Elektrická energie při ceně 4,20 za kWh v roce 2018 vyjde na 3,60 Kč na jeden cyklus. (Pračka spotřebuje na dlouhý program na 60 průměrně 0,85 kWh)

Dohromady máme asi 14 Kč na jedno praní. Podle typu pračky a pracího prášku se můžou náklady vyšplhat i výš.

Kolikrát budete za přebalovací cyklus prát?

Je to velmi individuální:-) Každé miminko je jiné, většinou se ale pleny perou prvních pár týdnu co druhý den, potom většinou jednou za tři dny po dobu prvních dvou let. Pleny tak budete prát asi 270-300x.

Bereme-li horní hranici praní, tak celkové náklady na praní plen budou asi 4 200 Kč za celé plenkové období.

Náklady na pořízení plenkové výbavičky

Pokud budete chtít na pořízení plen ušetřit a bude to Vaše priorita, můžete nakoupit základní výbavu už za 4-5 000 Kč a používat ji celou dobu, co bude miminko pleny potřebovat. Pokud se do látkování skutečně “ponoříte”, budete ladit design a nakupovat pořád nové a nové kousky (tímto máváme všem plenkoholičkám:), můžete za pleny utratit i 15 000 Kč a více.

Vzorové výbavičky a přibližné náklady na jejich pořízení včetně nákupních seznamů najdete na Jak sestavit výbavičku pro miminko.

Pro účely srovnání budeme brát pořizovací náklady 10 000 Kč, za to můžete nakoupit sadu od narození po nočník Bamboolik nebo kombinovanou výbavičku ze čtvercových a kalhotkových plen.

V nákladech není započítáno ovšem případné odprodání plen na bazaru, nebo to, že na další miminko už nebude muset tolik plen kupovat a hodně Vám jich zbude. (Záleží ale na typu plen a péči o ně!)

Náklady na pořízení jednorázových plen

Za celou dobu používání plen přebalíte miminko asi 4800 – 5000 x. Zdá se vám to moc? Novorozeně potřebuje přebalit asi 10x denně, starší děti 6-7x, dlouho budete ještě dávat plenu na noc a na odpolední spaní.

Cena za jednorázovou plenu je 4-8 Kč, větší pleny jsou dražší než novorozenecké.

Kdybychom vzali průměr 5 Kč na plenu, vyjde nám 25 000 za jednorázové pleny na celé období.