Prezentace plenek naživo může napovědět

Vzhledem k celkovému přístupu k životu, snaze o zodpovědnost vůči sobě i životnímu prostředí, na našem čím dál strmějším sesunu do „alternativna“ se vůbec nedivím, že si nás látkovky našly víceméně samy. V těhotenství jsem nechodila do práce a měla tak spoustu času – vlastně všechen čas – na přemýšlení o budoucím životě s miminkem a všem, co to bude obnášet. Nepamatuju si už první impuls, co mě vedl na www.latkovepleny.cz , ale pak už jsem o papírových ani neuvažovala. V plenkách jsem se ale vůbec neorientovala a neznala jsem ani nikoho, kdo by je používal. Na internetu jsem pořád hledala, srovnávala, moudrá jsem z toho nebyla. Netušila jsem, jak se co používá, co se na co dává. Kalhotkové pleny? Plenkové kalhotky? Jakže?!:-)

Šli jsme tedy s mužem na prezentaci, Karolína Buriánková nám vnesla do systému látkování světlo – a už to nešlo jinak…

Nakoupili jsme tedy:

  • 24ks vícevrstvých plen Tots Bots vel. S (chtěli jsme Popolini, ale nebyly tenkrát k dostání)
  • 24ks vicevrstvých plen Popolini vel. M
  • 8ks kalhotkových plen Haipa-Daipa (rádi podporujeme české zboží a zapínání na snappku mě přišlo geniálně jednoduché)
  • 2ks Bamboozlí od Tots Bots na patentky vel. 2 (dají se použít od narození právě díky patentkům)
  • 2ks Onesize Biobavlna od Popolini
  • dvoje vlňáčky Popolini vel. S a M
  • polyesterky Popolini na suchý zip po třech kusech od S, M, L
  • 20ks klasických libštátských plen 70×70
  • spoustu celulózových separačních plen, kbelík, síťku, polštářek s jádry třešní, Popovak, Zmooze, kosmetiku Eoné… prostě všechno
  • malý balík jednorázových plínek do porodnice
  • a později ještě: plenkové kalhotky Bambino Mio, 8ks vícevrstvých plen Bambino Mio vel. 2, jednorázové ekoplenky

A jak to vypadalo s miminkem?

Přišli jsme z porodnice a užasli, jak skvěle se s moderním plenkovým systémem pracuje, přebalování je hračka, miminko spokojené, nad plínkami, co se sušily na slunci, se srdce smálo.

Náš chlapeček byl odmalička velký jedlík a malý spáč. Kojení vyžadoval někdy každou hodinu, přebalovali jsme jak na běžícím pásu. Na den jsme dávali vícevrstvou plínku, na noc kalhotkovou s vlňáčky. Ty jsme brzy vyměnili za polyesterky, Vítek dokázal vlňáčky pročůrat skrz naskrz během chvilky. Vlhlo mu od nich pyžamko a Popovak, nedalo se nic dělat.

V noci jsme vstávali co hodinu, přebalování s Haipa-Daipou a snappkou bylo jednoduché, rychlé. Plínky rychle schly, prali jsme obden – bylo léto. Bohužel nám to nevydrželo dlouho, Vítek strašně rychle rostl (ve třech měsících měl skoro 8kg) a Haipa-Daipa mu začala být kolem nožiček malá. Ještě nějakou dobu jsme na noc střídali Bamboozle a Onesize Biobavlna, pak jsme začali balit jenom do vícevrstvých, Vítek trochu zvolnil tempo a přestal v noci tolik pít. Kalhotkové Bamboozle a Onesize jsme používali na výlety, když jsme potřebovali delší „výdrž“. Jejich jedinou nevýhodou (podle nás) je to, že pokud máte malého obříka s tlustým zadečkem a nožičkama jako buřtíky, kalhotková plenka mu ještě hodně přidá a děťátko se nevejde do žádného oblečení (my jsme zvyklí od půl roku používat velikost na 12-18 měsíců!) a vypadá pak šiřší než delší.

Na vícevrstvé velikost M jsme přešli asi v deseti měsících, když se totiž Vítek počůral, protekla mu plínka bokem. Polyesterky jsme vyměnili za kalhotky Bambino Mio, přijdou nám lépe střižené na vícevrstvé plenky, nedělají tak velký zadeček (pro nás pořád důležité) a taky se mi zdá, že jsou trvanlivější. Na kalhotkové plenky sice nejdou použít, ale ty už si stejně teď chystáme na budoucí miminko:-).

Lucie a Zdeněk, syn Vít (nar. 2008)




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..