Popolini pro začátečníky – co a jak

Nedávno jsem pro jednu kamarádku sepisovala, jaké pleny jsem pořídila. Pokud někdo máte v úmyslu koupit Popolini, možná to pro vás bude taky užitečné. Každému sice vyhovuje něco jiného, ale čím víc názorů si člověk přečte, tím líp dospěje k tomu vlastnímu.

(aktualizováno v dubnu 2015)

Pořídili jsme pleny značky Popolini.

Doporučovaný počet je 18-24 plen a 2-3 svrchní kalhotky (to, co se dává přes plínku, aby to nepropouštělo na oblečení.) Pere se každý 2., později každý 3. den.

Používání popolínek je fakt snadný, nejtěžší je vyznat se v těch jejich názvech, když to člověk objednává. Každý prodejce tomu říká jinak a tak je v tom trochu zmatek. Snad vám to ulehčím:

Plínek existují 2 druhy (podle zapínání):

UltraFit (ty máme my) – kalhotková látková plínka se suchými zipy, která vypadá jako jednorázovka (přes ní se ještě musí obléknout svrchní kalhotky, aby to nepropouštělo na oblečení)

nebo

Onesize – to jsou kalhotkové plenky s patentkami

Do obou typů plínek se ještě vkládá taková vložka (alias „vkládací plenka“) Je ze stejné látky jako plena, plínka tak víc saje, pojme víc moči, déle vydrží. S každou plínkou se prodává dohromady jedna vložka. Vložky se dají dokoupit i zvlášť. Když je potřeba, aby miminko dlouho vydrželo bez přebalení, můžou se do plínky dát třeba vložky dvě (to se dělává na noc).

Plenky se dělí i podle materiálu, ze kterého jsou ušité

froté (UltraFit Soft alias „froťáčky“ a Onesize soft alias Onesize froté)

bio-bavlna (na omak jsou taky froté) (UltraFit Organic alias „biofroťáčky“ a Onesize biobavlna alias Onesize organic)

flanel (Ultrafit extra alias Flanelky)

každá má svoje výhody i nevýhody:

flanel 
– nejmíň saje, musí se častěji přebalovat
nejrychleji schne
je nejtenčí
mimino v něm má nejmenší zadek
froté: 
– je tlustší, déle schne
flanel i froté: 
– obsahují polyester
bio bavlna: 
„nejpřírodnější“ – neobsahuje polyester, je to čistá bavlna
– je tlustší (jen o trošičku tenčí než froté plena)
– nejdéle schne

Nejlepší je to asi nějak nakombinovat: Já mám 8x flanel, 10x bio bavlna, 2x froté (omyl, chtěla jsem biobavlnu a nějak mi poslali místo dvou bavlněných tyhle, tak už jsem si je nechala). K tomu mám ještě 4 bio bavlněné vložky navíc.

Přes plínky je potřeba dát svrchní kalhotky.

Dělají se dva druhy: „polyesterky“ (PopoWrap ) a „vlňáčky“ ( WoolWrap).

polyesterky: – jsou zevnitř umělé (zvenku jsou jakoby látkové, dělají se bílé nebo s obrázky -nějaký zvířátka)
jsou tenké
neprovlhnou
vlňáčky:
dýchají (pokud má dítě bio bavlněnou plínu a přes ní vlněnky, je to 100% přírodní a prodyšné)
– po pár hodinách provlhnou
– dítě má fakt obří zadek

Já mám 2x PopoWrap (ty dávám většinou, když jdeme ven) a 2x WoolWrap (dávala jsem je zezačátku jen doma, teď i na ven) (ale to je trochu luxus, stačily by mi celkem troje kalhotky; asi 1x PopoWrap a 2x WoolWrap)

Plenky Polpolini jsou jednovelikostní. Mají na sobě takový patentky, kterýma se dají zmenšit, aby miminku seděly. Jediné, co je potřeba postupně dokoupit jsou ty svrchní kalhotky (velikosti S, M, L, XL – jsou tam uvedena kila, tak to jde snadno odhadnout.). Já už mám rovnou velikost L, začali jsme s plínkama pozdě.

Dobrý vynález je tzv. separační vložky Popoliny.

Je to tenký obdélníček z celulózy nebo viskózy, který se dává do plínky. Pustí moč od zadečku k plíně ale zpátky ne, takže je mimino v suchu.

Počůraná separačka se dá asi 3-4x vyprat, pokakaná se splachuje do záchoda (velká část hovínka se vyhodí a nemusí se před praním odstraňovat z pleny). Separační pleny jsou rozložitelné.

Celulóza : separačky mají velkou sací schopnost (např. při řídké stolici kojenců)
Viskóza : jsou pro větší děti
Já nejradši používám ty celulózové (v roli), dají se využít i jako ubrousky na utírání zadečku (místo těch komerčních chemických)

při přebalování to vypadá takhle: směrem od zadečku mimina:

separačka – vložka – plena – kalhotky

Když jedeme pryč na víc než 2 dny, používám ekologické jednorázovky – je to zn. Moltex. (Jsou rozložitelné, takže se dají bez černého svědomí vyhodit do směsného odpadu, na skládce se rozloží). Moltexky dávám často i na noc.

Skladování

Pokud jde o skladování, existují různé způsoby. Každopádně je potřeba mít kyblík s víkem, který jde neprodyšně uzavřít. Prodává se i síťka na špinavé pleny – dá se do kyblíku a pak se i s plenama přemístí do pračky. Mám ji a chvilku jsem ji používala, ale jelikož mám pračku s vrchním plněním, přišlo mi jednodušší do ní plínky nasypat rovnou z kýble, tak už síťku nějak nepotřebuju.

Jde to dělat buď nasucho nebo napustit kýbl ze 2/3 vodou a do toho pleny házet. Do vody se přidává lžíce octa (jako dezodorant). Dobrý nápad je nakapat na víko kýble trošku olejíčku (tea tree, levandule), aby to vonělo, když člověk kbelík otevírá a přihazuje další plenu.

Já teď skladuju s vodou, pokaděný potřu jádrovým mýdlem a bleskově přeperu (to nejhorší se spláchne do záchoda na separačce), počůraný rovnou házím do kýble. Jednou za 2-3 dny kýbl i se špinavou vodou naleju do pračky, odstředím, přihodím další prádlo (pokud pračka není plná) a peru na 60. Nakonec většinou přidávám máchání.

Praní se doporučuje v nějakým šetrnějším prášku. Měla jsem nejdřív Ecover , ale po tom mi pleny i prádlo hrozně zhrublo, tak jsem přešla na český Don Gemini a jsem s ním spokojená. Pleny ale peru především v „mýdlovém slizu“.

Každopádně se do praní nemá přidávat aviváž, plínky pak míň sajou. Místo aviváže přidávám ocet nebo máchadlo od Missivy .

Hodí se mít nějakou taštičku na špinavé pleny, když je člověk mimo domov. Prodává se speciální pytlík, nejdřív jsem ho nechtěla kupovat, ale nakonec ho pořídila a je moc fajn.

Látkovkám zdar!

Lola

Jak plenky Popolini koupit nejvýhodněji?
Doporučujeme sadu Popolini Onesize duha! Látkovépleny.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..