- Bezplenková komunikační metoda
- Kdy začít s bezplenkovou metodou
- Reálný život bez plenky
- Proč se rozhodnout pro bezplenkovou metodu
Bezplenková metoda vznikla před několika tisíci lety. I přesto, že jsou plenky dost populární, nebyly tu vždy. Jejich výroba začala tedy mnohem déle, než je lidstvo potřebovalo poprvé. V České republice není bezplenková komunikační metoda moc známá. Spíše se můžete setkat s anglickým výrazem Elimination Communication. V překladu se jedná právě o tuto metodu, ovšem v zahraničí je mnohem více známá, takže se o ní i více mluví a píše. Jistě je prioritou každé maminky, aby její miminko bylo vždy dostatečně najedené, oblečené a mělo suchou a čistou plenku. Ve skutečnosti se ne vše vždy povede podle přání.
Metoda je zaměřena na skutečnost, že každé dítě, když potřebuje vykonat svoji potřebu, vždy to svým způsobem najevo. U každého miminka se způsob znaků liší, takže to převážně vždy poznají akorát matky, případně otcové, kteří jsou na rodičovské místo matek, tráví tak s dítětem veškerý svůj čas. Jak již bylo řečeno, u nás není metoda moc známá, největší rozšíření je převážně v Africe nebo Asii, což jsou země, které nemají tak dobře rozvinutou ekonomickou stránku. V České republice bývají tedy plenky nezbytnou součástí každého narozeného miminka. V posledních pár letech se však začala rozšiřovat myšlenka látkových plen, které jsou nyní docela populární.
Bezplenková metoda není jen o tom, že děti nebudou nosit plenku.
Její využití může i částečné. To tedy znamená, že pokud budete někam cestovat, půjdete k lékaři nebo na noc dítěti plenky dávat budete, ale doma ne. Miminko si tak odpočine. Jestliže budete někde na návštěvě a miminko není plně zvyklé být bez plenky, raději jim plenku dejte. V cizím prostředí může dítě reagovat jinak a nemusíte se plně sladit v tom, kdy dítě nechat vyprázdnit.
Kdy začít s bezplenkovou metodou
Jestliže miminko nemá žádné plenky od malička, nemusí vás ani do budoucna trápit otázka, jak děti naučit chodit na nočník. V současné době mateřské školy apelují na rodiče, že děti, které si samostatně nezvládnou dojít na toaletu, dostanou automaticky odklad. Personál má na starosti mnoho dětí a dost práce okolo, než aby každé dítě ještě přebalovali.
Vhodný čas je tedy okamžitě, jak se dítě narodí. Pokud chcete metodu vyzkoušet na vaše miminko, doporučuji začít až poté, co vás propustí z porodnice. Kvůli nedostatečné znalosti bezplenkové metody, byste se v porodnici mohli setkat s vážnou kritikou, která by vás posléze mohla odradit. Děti také po porodu mohou mít silnější vyprazdňování, aby z těla dostaly plodovou vodu, takže to ne vždy můžete stihnout a věřte, že v porodnici vám moc ochotně nebudou měnit každou chvíli matraci v postýlce. S metodou je také možné začít i u starších dětí, než jsou miminka. Nejpozději však do 6 měsíce života dítěte. Do této doby totiž dítě vysílá signály o své potřebě, poté začínají být zakrnělé, protože nejsou využívány, tak bývají zbytečné. Dítě si tak už navykne na standard pleny.
Začátky bývají vždy složité. Jistě vám bude trvat, než odhadnete správný signál miminka o tom, co vlastně chce, obzvláště pokud jste prvorodička. Mezi nejčastější signály patří změna chování. Je-li dítě klidné a začne hodně kopat nožičkama nebo naopak je celou dobu v pohybu a najednou se zcela zklidní a zakouká na jedno místo. Nejčastějším signálem bývá také tvrdnutí bříška nebo prdíky, které mohou přijít před stolicí. Jestliže poznáte signál, nemáte vyhráno. S věkem se totiž u miminek vše mění, mohou se tedy změnit i základní signály, takže si můžete neustále připadat na začátku a začínat znovu. Než se naučíte všechny signály rozeznávat, berte miminko k vyprazdňování raději s pravidelněji. Obzvláště miminka se snadno naučí na pravidelnost, kterou poté budou dodržovat a zároveň si miminko také zvykle, co po něm vlastně chcete. Choďte tedy vždy, když se miminko probudí, než jde spinkat, po mléku (až po krknutí, aby se vám ještě dítě nepoblinkalo). Také můžete jít preventivně, pokud máte pocit, že jste delší dobu vynechali.
Pokud si myslíte, že metodu vyzkoušíte a vezmete týdenní dítě a položíte ho na nočník, tak jste na omylu. Takhle jednoduché to totiž není. Nočník do začátku nebudete zcela vůbec potřebovat, vystačíte si totiž s běžným umyvadlem nebo vanou, to záleží na vašem pohodlí. Jestliže máte tedy pocit, že přichází správná chvíle nebo jdete jen preventivně, svlékněte miminko, vezměte ho do náruče do klubíčka a přeneste nad umyvadlo nebo vanu. Poté přichází chvíle, kdy dáváte miminku signál, že může začít vykonávat svoji potřebu. Vhodný je slovní povel, které se naučíte a bude pro vás vhodné. Nemůžete ho využívat u žádné jiné příležitosti, abyste dětem nepletli hlavu. Slovní pokyn je důležitý, protože miminka sice do svého prvního půl roku neumí svěrač udržet, ale již od narození ho zvládají povolovat podle potřeby. Dítě během potřeby nemůžete stresovat nebo na něj vyvíjet jakýkoli nátlak. Někdy je možné, že miminko ani nebudete stíhat svléknout, ale někdy můžete v koupelně strávit třeba i 10 minut. Je nezbytně nutné, abyste miminko vždy po vykonání potřeby pochválili, protože i když si myslíte, že vás dítě nevnímá, opak je pravdou.
Reálný život bez plenky
Nenosit plenku není nic nezvyklého, pro dítě je to naopak mnohem příjemnější, protože je nic nedře a zároveň jsou neustále v čistotě. Pokud totiž nestihnete s miminkem jeho potřebu, hned je umyjete a převléknete. Pokud nechcete mít děti úplně nahaté pod bodýčkem, můžete využít “kalhotky”, které jsou volně k dostání na trhu. Jejich využití je převážně na problémy s kyčlemi, když musí děti nosit více plenek, a chcete je schovat, aby držely. Jejich využití je však všestranné, takže i pro děti bez plenky.
Bezplenková metoda je prioritně určena pro matky, které jsou psychicky vyrovnané a v klidu, pro ženy, které se dokáží zasmát, když je miminko počůrá a ještě mají dobrý pocit z toho, že je nebolí bříško a jsou spokojené. Pokud jste opak ženy, jste tedy neustále nervózní z každého fleku na posteli nebo špinavého oblečení, zůstaňte raději u plenky. Koneckonců, rodičovská dovolená sice není dovolená v pravém slova smyslu, ale jistě si během celého dne najdete i chvilku času na vyprání špinavého prádla. Děti jsou velice citlivé a poznají každý pocit, který jejich matka vysílá, může se tedy stát, že když cítí stres, nevykovají svoji potřebu, když mají. Berte děti jako osoby, které se neustále něco učí. Postupně se musí naučit chodit i na záchod, je to škola života, kterou si prošel každý z nás.
Proč se rozhodnout pro bezplenkovou metodu
- Finance – plenky a vlhčené ubrousky, různé zásypy, a podobné nezbytnosti související s přebalováním, patří mezi velice drahé položky. Pokud si tedy nakupování tohoto zboží ušetříte, může vám měsíčně v rozpočtu zbývat o několik tisíc více.
- Životní prostředí – každý dítě, které je bez plenek, ať už od malička nebo naučí chodit brzy na nočník, ušetří do budoucna neuvěřitelně moc životní prostředí.
- Opruzeniny – děti, které nejsou ve špinavé plence nemají opruzeniny, ani nejsou jakkoli jinak osypané. Zároveň u dívek nehrozí bakterie, které se mohou dostat do vagíny.
- Přechod na nočník – dítě snáze zvládá nočník.
- Kontakt s rodiči – bezplenková metoda je intimní pochopení dítěte. Pro matky je sice náročnější na čas, ale můžete ji považovat za stejně důležitou a kontaktní jako je kojení. Dítě musíte plně pochopit, kojení také kolikrát nejde ihned.
