Z jednorázovek na látkovky v Anglii

Předem bych chtěla poznamenat, že tento článek píšu proto, abych se podělila o své informace a zkušenosti s látkovými plínkami. Není můj cíl vás přesvědčovat o jejich praktičnosti, ekologických výhodách či zdravotních výhodách, to si člověk musí srovnat v hlavě sám bez jakéhokoliv nátlaku – stejně tak jak to bylo u mě.

Apolenka i Daisy dá se říct vyrostly na Pamperskách. V době kdy se narodila Polinka jsem toho o látkových plenkách věděla málo – přemálo – snad jen tolik, že při vyslovení látková plena jsem si představila ty, co používaly naše maminky a víc jsem vědět nechtěla – prát, máchat, prát a zase máchat, věšet, pak dlouho do noci žehlit a tak pořád dokola?? Ne děkuju nechci, dejte mi Pampersku !!!! A co na tom, že se bude někde rozkládat 200 až 500 let? Za tu námahu a čas mi to přece nestojí a navíc, praní přece taky něco “žere” a není to zrovna ekologické no ne?? A bylo mi blaze – žádný pocit viny !

Tak takovýto byl můj postoj a dost zatvrzelý. S druhým miminkem přišel i druhý hlas a našeptával, že bych to přeci jen měla zkusit.. Možná se ve mě ozvala odpovědnost – odpovědnost za matičku Zem, na které žijeme a svým dětem přenecháváme…. No ale i přes veškerý pocit zodpovědnosti mi trvalo 16 měsíců, než jsem se odhodlala zahodit poslední jednorázovku a začla používat slavné látkové plínky !

Důvody pro plenky

Napíšu vám několik důvodů, které mě přesvědčily o tom, že dělám dobře a to nejen pro mé dítě, ale hlavně pro naše životní prostředí.

  • Věděli jste že, během cca dvou let, kdy dítě používá jednorázovky je třeba 4,5 tuny dřeva na jejich výrobu? A při výrobě zbydou 2 tuny odpadů, které někde opět hnijí na skládce.
  • Věděli jste že na výrobu jedné jednorázové plínky je třeba jeden šálek surové nafty?
  • Věděli jste že, při výrobě jedné plínky se spotřebuje více vody než při praní jedné várky plínek v automatce? S energií je to podobné.
  • Věděli jste, že dítě za dobu od narození do doby, než začne chodit na nočník spotřebuje cca 5000 jednorázových plínek? (Pro zajímavost, ve Velké Británii se denně použije a vyhodí 8 milionů jednorázovek !!!!)
  • Věděli jste, že jednorázové plínky obsahují chemikálie, z nichž některé nebyly pořád zcela testovány a o jejich bezpečnosti se neustále pochybuje a debatuje?

Možná by nebylo špatné tyto informace přidat na každé balení jednorázovek – tak jako na krabičky cigaret se teď píše o tom, že kouření způsobuje rakovinu a škodí zdraví.
To sice všichni víme, ale jednou jak je to černé na bílém, přinutí nás to přemýšlet.

O ušetření peněz pokud používaté látkové plínky ani nemluvě. Započítána energie a voda na praní a zakoupení dostatečného množství plínek vyjde na cca 400 liber ve srovnání s 1 500 librami za jednorázovky.
Myslím, že ta “korunová” suma bude taky dost velká.

Je z čeho vybírat. Zapomeňte na skládání a zapínání na zavírací špendlík :o) Dnešní látkové plínky už vypadají zcela jinak a zásadně nestrávíte půlku dne u máchání, či dokonce žehlení.

Jak je to u nás? Používáme plínky Motherease.
Jsou ve tvaru kalhotek, mají všitý booster (sající vložka) a jsou na cvočky z umělé hmoty. Tato plínka je vhodná pro novorozeně až po nočník – dá se různě měnit její tvar pomoci cvočků, čili vydrží nejen na jedno dítě,ale její životnost s největší pravděpodobností využije ještě další dítě, pokud jej plánujete :o)
Na tyto látkové kalhotky se dají další kalhotky, tentokrát s nepropustnou vrstvou a je to – po troše tréninku to zabere asi 10 sekund nasadit. A nikdo (včetně vašeho dítětě) nepozná, že nemá jednorázovku protože objem této plínky rozhodně není o nic větší než u Pampersky a nijak nezabraňuje volnému pohybu.

Plínku měním podle potřeby. Samozřejmě ihned po velkém nadělení, ale jinak tak maximálně 5 x za den. Ono totiž ani ta pročůraná plínka není nijak závažně cítit vlhkem – pokožku má Daisy stále suchou, to pročůrané se jakoby drží naspodu té plínky. Samozřejmě její savost není stejná jako u jednorázovek, ale opruzený zadeček jsme zatím neměli.

No a záleží jakou máte zásobu, já zatím ne moc velkou. Mám 12 plínek, takže peru co druhý den. Plínky hážu do kyblíku s víkem. Ty pokakané samozřejmě nejdříve zbavím hovínek :o) Pokud to je hnačka, tak to trochu propláchnu, ale tvrdé kokino prostě jen hodím do záchoda.
Do kyblíku přidám pár kapek Levandulového oleje, aby to nebyl zase až takový zápach, když jej otevřu. No a nahážu ty plínky do pračky (žádné máchání, není to třeba ! ) a na 60°C je vyperu. Potřeba je pouze jedné velké lžíce NON BIO pracího prášku (dá se sehnat i ekologický prášek). Co plínky zbavuje nečistot a bakterií je hlavně vysoká teplota. Aviváž se nedává, jelikož snižuje savost plínek. Já přidávám do avivážového šuplíku 3 kapky Tee Trea oleje (čajovníkový olej), který má přirozené antibakteriální účinky a navíc celé prádlo krásně provoní.
Na další radu kamarádky nakonec ještě prádlo v pračce jednou přemáchám s trochou vínového octa (neutralizuje jakékoliv zbytky pracího prášku, který může způsobovat na prdelce vyrážku) a nakonec ještě jednou nechám přemáchat v čisté vodě.

10 minut je nechám přejet v sušičce (aby nebyly tvrdé) a zbytek na mírném radiátoru suším až do rána (radiátory ted v zimě puštěné mít musíme, takže nejde ani o zbytečné plítvání tepla :o) ) a v létě plánuju sušit venku.

Toť vše, žehlení opravdu netřeba – dokonce jsem začala i používat prací ubrousky, které si předem namočím, otřu prdelku, přihodím k plínkám a to samé i se sáčkama, ty už nepoužíváme, místo nich jen nepromokavou taštičku, kam ty pokaděné či počůrané plínky dám a pak i tu taštičku přihodím k várce plínek.

Plánuju zvětšení zásoby, abych nemusela prát co druhý den. Na to je třeba zhruba 18 – 20 plínek. Pak budu mít dost na to, abych prala maximálně 2x do týdne.

Nebojte se látkových plínek ! Prosím, už to není co to bývalo a já teď lituju, že mé mylné představy a informace a snad i lenost mi bránily v tom, abych si o látkových plínkách zjistila něco víc. Chápu, že v Anglii je výběr různých plínek asi pestřejší, ale koukala jsem,že hodně jich zasílá i do Evropy.
Možná by nebylo pro některou maminku na mateřské špatné zauvažovat nad tím, jak by mohla z distribuce látkových plínek udělat svou novou kariéru. Či šikovná švadlenka by možná zvládla takové plínky i sama ušít? Pár našich plínek mám právě od takovéto maminky, která začla doma plínky sama vyrábět a jsou opravdu prííííma – www.happyclappynappy.co.uk (Pozn. redakce z 2018-06-12: web bohužel neexistuje.)

Dnes už se dají koupit i takové, co jsou 2 v 1.
Tudíž není třeba dvě vrstvy, ale celá plínka je jakoby jednorázovka, jen se pere. Jsou fajn, obzlvášt na cesty, kdy prostě chcete mít v tašce více místa.
Některé plínky mají suchý zips, některé cvočky, některé se natahují jako kalhotky. Výběr je jen na vás a na vašem dítěti, které mu budou vyhovovat. I já jsem musela vyzkoušet několik druhů, než jsme našly ty, co nám opravdu vyhovují.

Pro inspiraci vám dám odkazy na látkové plínky v Anglii, jak vypadají a že už to opravdu není dva čtverce složit na trojúhelník apod.

Plushpants
Naturalchild (zasílají do Evropy)

Děkuju za pozornost

Zelená Ed :o)
Ed, dcery Apolenka (03/01) a Daisy (09/03), žijí v Anglii




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..