Jak jsem k bavlněným plenám přišla

Když jsem čekala své první dítě, při rozhodování jaké pleny, padlo rezolutní rozhodnutí – jednorázové. Dodnes si pamatuji na jedno plavání těhotných budoucích maminek, kde jsme vášnivě diskutovaly o plenách a jedna mladá dívčina prohlásila „ Já budu používat látkové, když to zvládla moje máma, zvládnu to i já …“ Tehdy jsem si ve skrytu duše zaťukala na čelo a myslela, že to vůbec není levnější a lepší, atd. Netušila jsem, že zanedlouho ještě ráda šáhnu po bavlněné plence. Holt reklamy a názory okolí o prospěšnosti jednorázovek podvědomě působily i na mě.

O to větší bylo zklamání po prvních pár dnech po příchodu z porodnice: dítě pročůrané a prokaděné na zádech, otlačené gumičky na těch miniaturních nožičkách a vyrážka v oblasti zipů (dítě mám narozené v červenci). Protože jsem měla doma i pár bavlněných plen, zažhavila jsem telefon k mámě, aby poradila jak balit klasické plíny. Balila jsem do klasického trojúhelníku (viz foto). Narazili jsme pouze na problém, že výrobci oblečení jaksi s objemným balením nepočítají, a tak jsem musela najít větších velikostí.

Dítě bylo spokojené a já taky. S rostoucím dítětem a přibývajícím čůráním jsem nestíhala přebalovat a tak jsem zakoupila plenkové kalhotky Sandra, Gemini atd. Bohužel ani jedny nesplňovaly svůj účel a dítě bylo často pročůrané kolem nožiček, suché zipy nedržely a dřely na bříšku. Ve chvíli, kdy se každé přebalení rovnalo i převlečení jsem se vrátila k jednorázovým plenám. Jenže mé dítě kadilo jako o závod, klidně i 8x denně a spotřeba plen byla i 10-12 ks denně . Každý měsíc mizelo, v mém případě, v popelnici 1000-1200 Kč. Tento fakt mě přinutil hledat informace dále.

Jednou jsem na diskuzi o plenách zahlídla názvy dvou firem Bambinomio a Popolini, našla jsem si ve vyhledávači jejich stránky a začala přemýšlet o jejich kalhotkách a plenách. Nejdříve mě přece jen odrazovala cena kalhotek ( 5x vyšší než Gemini), ale zkusila jsem…..po několika dnech jsem nelitovala. Paráda nikde nic neteklo, nepadalo, nedřelo a neškrtilo. Jen jsem musela často kalhotky přepírat, protože naše věčně kadící dítě se zaručeně trefilo mimo plínu.

O pár týdnu později jsem se odvážila i ke koupi několika kalhotkových plen od firmy Popolini a teprve potom objevila, že přebalování s bavlněnýma plenkama může být opravdu pohoda.

Dneska používám ze 70% Popoliny systém, 25% Bambinomio kalhotky v kombinaci s klasickýma bavlněnýma plenama, 5% jednorázovky ( babička, případná chůva, atd.)

Pleny peru co 2-3 dny na 60°C, suším venku (pokud počasí dovolí). Peru v Lovele, přidávám jedno máchání navíc (jako ostatně u všeho miminkovského oblečení). Na skvrny používám žlučové mýdlo.

 

Shrnu moje zkušenosti:

Gemini, Sandra kalhotky – zapomeňte na ně, jsou přesně dle hesla „ Za málo peněz málo muziky“

Bambinomio kalhotky – bavlna s polyurethanovým zátěrem- dobře sedí, těsní, neprotékají, suché zipy drží a neškrábou.

V kombinaci s klasickýma plenama, ale musím upozornit, začaly po 3 měsíčním používání protékat (při hodně mokrých plenkách). Brzké opotřebení je nejspíš způsobeno častým praním, min. 1x denně, z důvodu častého znečistění při používání klasických bavlněných plen. Nezkoušela jsem však originální pleny Bambinomio. (Nyní mají Bambino mio nový typ kalhotek, které vydrží daleko déle. Ivana)

Popolini – z mého pohledu nejdokonalejší systém přebalování, ale relativně nejdražší. Díky kalhotkovým plenám se svrchní kalhotky neznečistí a není nutno je tak často prát (stačí otřít vlhkým hadrem a 1x týdně přeprat).

Nezkoušela jsem Popolini svrchní kalhotky s klasickou plenou.

Popolini sají více než klasické pleny.

Na noc dávám plenu z biobavlny +2 vložky a přebaluji až ráno.

Z popolinek máme všechny typy plenek :

Flanelové – nejštíhlejší, nejrychleji schnou, ale nejmíň sají

Froté – „zlatá střední cesta“ – dobře sají, cenově uprostřed, schnutí uprostřed, nejobjemnější

Biobavlna – nejdražší, nejdéle schnou, nejvíce sají, nejsou tak objemné jako froté

Easyfixy – používáme na cesty a pro neznalce bavlněných plen z řad chův ( mám jistotu, že nezapomenou dát svrchní kalhotky), nejdražší

Používání bavlněných plen má ovšem i svá „úskalí“ – musíte počítat s větším oblečením, aby se vám tam raneček vlezl a pro mnohé lidi z okolí budete jako exoti. Jedna půlka lidí na vás bude koukat jako na sociální případy, které nemají na jednorázovky a druhá půlka si bude ťukat na čelo, že jste asi spadla z višně, či kojením odplavila poslední rozum, když se vracíte k tomu, co bylo před pár lety úspěšně zavrženo. Zastávám názor, že ne všechno moderní, je nejlepší a až čas ukáže pravdu. A tak si myslím, že to bude i v případě bavlněných plen. Doufám, že Vám mé rady a zkušenosti pomůžou při rozhodování „Jaké pleny“.

Kateřina, syn Vašík




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..