K rozhodnutí pro látkovky pomohly kamarádky

K rozhodnutí používat látkové plenky nám pomohly kamarádky. Jedna z nich má dvojčata a druhá je svobodná matka a obě tvrdily, že je to v pohodě. Taky nám daly malé školení, co si koupit, předvedly přebalování… Bez toho by to bylo určitě daleko těžší. Hlavním důvodem, proč plenky používáme, je vliv na životní prostředí. Snažíme se produkovat co nejméně odpadu a když jsme zjistili, že množství našeho směsného odpadu by se zmnohonásobilo, uvítali jsme šetrnější alternativu, která navíc nestojí zdaleka tolik času, kolik si většina lidí myslí. Když jsme navíc zjistili, že tím ušetříme nemalou částku peněz, nebylo rozhodování zase tak těžké :-). Jednorázové plenky používáme na cesty, kde se nedá prát, když jsem nosila Aničku v šátku, používala jsem je i na procházky. Používáme Moltex oko a jsem s nimi spokojeni.

Zezačátku jsme nakoupili 60 ks klasických plenek, obyčejné plenkové kalhotky na suchý zip a separační plenky Anička. Díky letáčku sdružení Rosa jsme zjistili, že stačí prát na 60° a žehlit v šestinedělí.

Mezitím jsem na Internetu zjistila, že o látkových plenkách existují desítky stránek v angličtině s nepřeberným množstvím informací a také spoustou moderních druhů plenek. Po nějaké době jsme objevili, že se u nás dá koupit anglický plenkový systém Bambino mio a koupili jejich kompostovatelné separační plenky. Přišlo nám totiž škoda, že když používáme bavlněné plenky, miminko má přímo na těle umělé separačky. Počůrané separačky pereme (jde to několikrát), takže spotřeba je asi 7 ks na 3 dny (podle toho, jak často Anička kaká).

Protože jsme měli problémy s levnými plenkovými kalhotkami (u obou rychle odešel suchý zip, moc netěsnily apod.), když byly Aničce asi 2 měsíce, koupili jsme i plenkové kalhotky Bambino mio a už jsme u nich zůstali. Jsou sice dražší (asi 270 Kč), ale rozhodně se vyplatí. Výborně těsní, snad nikdy se nestalo, že by něco uniklo kolem nožiček nebo horem (mají gumičku i vzadu nahoře). Jediná slabina byla vnitřní vrstva (polyuretanový zátěr), která časem praskala a dírkama trochu unikala vlhkost. Teď se ale vyrábí nový typ a tam už to upravili, máme je už skoro rok a jsou jak nové, poznají se podle toho, že se dají prát na 60° (ty starší jenom na 40°). Dnes už většinou dostanete ty nové.

Po další dobré zkušenosti, jsme se rozhodli koupit i velikost II vícevrstvých plenek Bambino mio. Nakonec máme 2 balíky (12 ks). Jsou fajn – jednodušší na manipulaci, rychleji se skládají a věší, jsou při stejné savosti méně objemné (bohatě stačí jedna na přebalení). Nevýhoda je, že pomaleji schnou. Podle našich zkušeností se taky nedají složit tak, aby při tekutém kakání mimčo nepokakalo plenkové kalhotky. Výrobce uvádí, že se dají použít od 7 kg, podle mého odhadu by to šlo už min. od 5 kg.

Když už jsme začali všechny ty pokusy s různýma plínkama, přivezli jsme si nějaké vzorky za Anglie :-). Máme jednu froté plínku o rozměru 60×60 cm . Ta je moc šikovná, jedna saje o něco víc než 2 klasické, rychle schne, dá se různě skládat. Připadá mi vhodnější než naše klasické plenky. Od září 2005 jsou u nás k dostání froté plenky od Popolini. Koupili jsme i jednu kalhotkovou plenku Motherease (viz článek Ed). Ta je fajn, je méně objemná než kalhotkové Popolinky, ale zase míň saje, používáme jí na odpolední spaní. Pak jsme konečně objevili, že u nás se dají koupit plenky Popolini (také kalhotkové) – máme dvoje biofroťáčky, dvoje flanelky a jedny froťáčky. Flanelky dáváme na odpolední spaní a bio a obyčejné froťáčky na noc.

Anička se ještě nikdy nepročůrala na oblečení, pokud nepočítám to, že byla špatně zabalená a koukal kousek plenky z kalhotek. Testovala jsem, jestli se v látkových plenkách v noci budí častěji než v jednorázovce. Zkoušela jsem to 2 noci za sebou a budila se víc s jednorázovkou (což zřejmě nebylo tou jednorázovkou ;-), ale potvrdilo se, že se kvůli látkovým nebudí…). Od devíti měsíců spí celou noc…

Naším nejnovějším objevem jsou vlněné kalhotky (Vlňáčky) od Popolini. Dlouhou dobu jsem váhala s jejich koupením – zdálo se mi, že bude obtížné je udržovat. Teď jsem z nich nadšená – opak je pravdou – a lituji, že jsem je nepořídila dřív. Používáme je na spaní na Popolinky a zatím nikdy nebyly zvenku vlhké, i když vnitřní plínka byla pěkně nasáklá. Když jsou navlhlé nebo dokonce trochu nasmrádlé po kakání, stačí je pověsit na vzduch a za chvilku voní po lanolinu! Nejlíp to funguje na sluníčku. Asi jednou za 6 týdnů je namáčím v lanolinové kůře, kde se zároveň i vyperou. Takže zatím je údržba ještě jednodušší než s umělými kalhotkami.

Plenky pereme asi od 3 měsíců 1 x za 3 dny, máme dva 12l kýble – do jednoho namáčíme pokakané plenky do vody s octem, v druhém nasucho skladujeme počůrané plenky, kapeme do něj levandulový éterický olej. Péče o plenky nám teď zabere kolem 1 h týdně. Zezačátku to bylo víc, ale musím přiznat, že mě to žehlení v šestinedělí vysloveně bavilo (asi trochu úchylka) a věšení prádla na zahrádce bylo taky moc příjemné. Většině maminek zezačátku nevadí, že téměř veškerý čas věnují miminku. A pak se to už pořád zlepšuje – děti přestanou tolik kakat, takže se nemusí přebalovat tak často, když jsme začali přikrmovat, začala mít Anička tužší bobky, s kterýma se přeci jen lépe nakládá :-).

Na utírání zadečku jsme používali na kousky nastříhanou starou plínku a obyčejnou vodu. Dnes už se dají koupit i ušité bavlněné ubrousky (Popolini).

Ivana + Petr, dcera Anička (03/04)




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..