Zodpovědně k životnímu prostředí

Látkové plenky byly a jsou pro mě od začátku prvního těhotenství jasná volba. Snažím se chovat se zodpovědně k životnímu prostředí, jak to jen jde. Když jsem jednoho dne dělala průzkum na internetu ohledně možností třídění odpadu, dostala jsem se k informaci, že průměrná váha odpadu, která za plenkové období zbyde po miminku je zhruba 1 tuna. Ta informace mě docela šokovala.

Když jsem pak otěhotněla, začala jsem se logicky zajímat o možnosti, jak za námi tu tunu odpadu nenechat:-) A způsob naštěstí existuje. Základní orientaci jsem rychle získala z internetu, později jsem zjistila, že někteří internetoví prodejci pravidelně pořádají prezentace plenek. Tam jsem doladila zbylé nejasnosti. Pak už jsem začala nakupovat plenky a těšit se na látkování. Osvědčilo se mi nakoupit nejprve různé typy plenek a nikoliv celou výbavu najednou.

Až po narození miminka a vyzkoušení různých plenek jsem našla ty, které mi nejlépe vyhovují.

Navíc v průběhu času jsem občas neodolala nějakému novému typu plenky. S druhým miminkem nakonec moje výbava čítá :

  • 40 ks klasických čtvercovek Imse Vimse 80×80 cm + 20 ks plen Kikko 70×70 cm
  • 8 ks klasických čtvercovek Imse Vimse 90×90 cm (mají vyšší gramáž, použití až od půl roka, kdy namísto 2 menších lze používat tuto jednu větší čtvercovku)
  • Snappi sponka
  • balení 12 ks vícevrstevných od Popolini (druhá větší velikost)
  • 4 ks Imse Bioflanel, vel. NB + 2 ks Imse Biofroté (odložila jsem je po pár měsících, kdy byly už malé, ale zase budou na další miminko zánovní)
  • 4 ks Tots Organic na Snappi sponku (stejný typ jako Haipa Daipa – příště bych volila spíše ty)
  • 10 ks jednovelikostních kalhotkových plen od Popolini (Imse Biofroté, Bioforoťáčky, Froťáčky, Bioflanelky, One Size Baiobavlna a Tencel – nejvíce jsou mi sympatické One Size a Imse Biofroté)
  • svrchní kalhotky (po vyzkoušení značek Imse Vimse, Popolini a Bambino Mio jsem u větších velikostí už volila jen Imse Vimse. Vždy od velikosti 3 ks PUL a jedny vlňáčky)

Do 2 měsíců jsem nejvíc využívala klasické čtvercové plenky na novorozenecký sklad se Snappi sponkou. Až postupně jsem začala využívat kalhotkové plenky a v poslední době jsem začala využívat vícevrstevné plenky (ty jsem ale začala používat až po příkrmu dítěte, kdy se kakání “zahustí” a už není třeba tolik dbát na vrstvu plenky okolo nožiček).  Práce s látkovými plenkami mi v žádném případě nepřijde těžší než s jednorázovkami, koneckonců pere pračka, pověsit prádlo na sušák je rychlé (kolíčky nepoužívám) a plenky nežehlím (argument o sterilizaci odrážím faktem, že když mám doma psa a kocoura, tak toho stejně moc nenadělám).

Počet plenek je větší než by bylo nutné, ale část výbavy mám pořád u babiček a na chatě, abych pořád nemusela stěhovat:-)

Nakonec vlastně nejtěžší bylo přesvědčit moji a manželovu maminku. Jejich představa a zkušenosti s látkovkami se těžko mění a upřímně pokud bych musela látkovky vyvařovat v hrnci tak jako ony, asi bych do toho taky nešla. Realita je naštěstí jiná:-) Což jsem se zpočátku snažila vysvětlovat, ukazovat, leč marně. Zkrátka když hlídají Marušku naše maminky, většinou používají jednorázovky, i když časem se to také mění. Já zatím jednorázové plenky nepoužívám skoro vůbec, i na cestách ven a víkendech si bez problémů poradím s látkovými, jednorázovky mívám jen jako zálohu. Také jsem už několikrát díky látkovkám mohla neplánovaně někde zůstat déle, protože jsem plenky jednoduše přeprala, usušila na radiátoru a bylo zas do čeho přebalit. Takže to beru i tak, že nemusím tolik plánovat ohledně počtu plenek, které beru s sebou na cesty.-)

V neposlední řadě také věřím tomu, že dítě v látkovkách je také více chráněno proti opruzeninám. Musíme sice přebalovat častěji, protože miminko logicky cítí vlhkost, ale právě proto myslím předejdeme zapařeninám. Navíc látkovky naobahují žádné parfémy a chemikálie. Zkrátka pro mě, je to jednoduchá volba a jsem ráda, že jsem svým nadšením přesvědčila i pár kamarádek.

Nelze sice tvrdit, že díky látkovkám si dítě vždy rychleji přivykne na nočník, ale v našem případě to bylo vážně dost brzy. Asi v 18ti měsících si Maruška začala říkat “vyčůrat”. Vlastně jsem jí nikdy na nočník nenutila, jen jsem vždycky při odchodu na záchod hlásila, že se jde maminka vyčůrat. Takže velmi brzy poté jsme látkovky pečlivě zabalily a uložily pro další miminko. Ke slovu přišly na pár měsíců tréninkové kalhotky a občas jednorázovky (ekologické ALANA z DM), když nebyl prostor nebo čas se každou chvíli ujistit, že Maruška nechce čůrat.

Jana, maminka Marušky




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..