Používání látkových plen je dnes daleko jednodušší, než si většina lidí myslí. Jsou pohodlné pro dítě i pro rodiče, krásné, praktické a moderní. Přesvědčte se sami. Přinášíme Vám vysvětlení nejčastějších omylů.
Deset mýtů o látkových plenách.
S látkovými plenami je mnoho práce
Při používání látkových plen je potřeba vybrat plenkovou výbavu a poté ji jednorázově nakoupit. Jednou za tři dny dát pleny do pračky, zapnout pračku. Vytáhnout pleny z pračky a pověsit. To je vše. Pleny nemusíme vyvařovat, žehlit (většina z moderních látkových plen se NESMÍ žehlit) ani skládat. Údržba látkových plen nezabere více než půl hodiny až hodinu týdně! Ani používání jednorázových plen však není úplně bez práce: hledání akcí a slev v propagačních materiálech, opakované cesty na nákup a časté vynášení odpadků.
Používání látkových plen je nehygienické
Praní na 60° je dostačující na zlikvidování všech bakterií. Pleny není ani nutné žehlit. Jednorázové pleny také nejsou sterilní. Pleny se žehlí pouze ve zvláštních případech, kdy má dítě problémy s plísněmi a opruzeninami, což není obvyklé. Právě naopak mnoho rodičů začne látkové pleny používat v době, kdy jejich děti reagují na chemické látky obsažené v jednorázové pleně (dioxiny, chlór, těžké kovy) a vyskytují se jim velmi nepříjemné vyrážky, opruzeniny či kvasinky.
Miminku bude vedro, když má na sobě tolik vrstev látky
Studie Univerzity Christiana Albrechta v Kielu prokázala, že teplota varlat je při používání jednorázových plenek průměrně o 1,1 stupňů vyšší, což může vést i k pozdější neplodnosti mužů. Vyšší teplota a vlhko působí také na holčičky a projevuje se zejména nárůstem gynekologických problémů a srůstáním jemné kůže stydkých pysků.
Při používání látkových plen má miminko více vrstev (kalhotková plena a svrchní kalhotky), přitom použité přírodní materiály zajišťují optimální tělesnou teplotu a pokožka plně dýchá. Stejně důležitý je jemný materiál, který miminka na zadečku cítí.
Používání látkových plen není ekologické
(Vy)čerpání surovin: U látkových plen počítáme se spotřebou surovin na výrobu plen, na výrobu pracích prášků a opotřebení pračky. Suroviny na výrobu plen jsou v poměru k jednorázovým plenám zanedbatelné. Většinou se využívá biobavlna, konopí, bambus a vlna – všechny tyto materiály jsou obnovitelné a velmi příznivé k životnímu prostředí. U jednorázových plenek je spotřeba surovin mnohem vyšší, spotřebovává se obnovitelná celulóza (dřevo) a neobnovitelná ropa (umělé folie, absorpční látka, lepičky). Spotřeba surovin se uvádí u jednorázových plenek desetkrát až padesátkrát vyšší než u plenek látkových.
Spotřeba energie: Energie na praní závisí na typu pračky a teplotě praní. Při praní na 60° spotřebujeme o třetinu méně energie než při vyvařování. Energii na sušení a žehlení ovlivňujeme sami. Pleny nemusíme žehlit a ani sušit v sušičce. U jednorázových plenek je spotřeba energie opět výrazně vyšší, neboť na jedno dítě se spotřebuje cca 4 000 ks plen, tj. asi 200 kg buničiny (celulózy), jejíž výroba je energeticky náročná.
Znečištění vody: Používáme-li ekologické prací prášky, je znečištění při praní látkových plen minimální nebo žádné. U jednorázových plenek jsou spotřeba a znečištění vody závislé na způsobu výroby celulózy.
Znečištění ovzduší: Výroba látkových i jednorázových plen se na znečištění podílí, ale vzhledem k dlouhé životnosti látkových plen je jejich znečištění zanedbatelné. Doprava k zákazníkovi a doprava na zneškodnění odpadu opět mluví v neprospěch jednorázových plen.
Odpady: Látkové pleny nevytvářejí téměř žádný komunální odpad. Při průměrné spotřebě jednorázových plen zhruba šest kusů denně vznikne za celé přebalovací období dítěte tuna nerecyklovatelného odpadu!
Látkové pleny jsou nepohodlné
Látkové pleny jsou stejného střihu jako jednorázové, zapínají se na suchý zip nebo patentky. V případě plen vše v jednom, tzv. AIO (all in one) již nemusíte používat svrchní kalhotky. Plena je stejně snadná k použití jako jednorázová. Přebalení zvládne tatínek i hlídací teta.
Látkové pleny se musí přebalovat po každém počůrání, jinak by mělo dítě zadeček v mokru.
V současném sortimentu látkových plenek je velký výběr také v materiálech, z jakých jsou pleny vyrobené. Například bambus je vysoce savý materiál, který nasaje až o 60% více než bavlna. Stejně tak i mikrofroté zajistí suchý zadeček dítěte a přebalovat tedy můžete stejně často jako při používání jednorázových plen, tzn. pětkrát až šestkrát denně. U plenek s nižší savostí se dají použít separační vložky, jenž odvádí vlhkost od zadečku.
Moderní látkové pleny jsou drahé
Na první pohled ano, cena za jeden kus kalhotkové pleny se pohybuje od 190 do 1000 Kč. V porovnání s jednorázovými plenkami je úspora značná. Jednorázové pleny s průměrnou cenou 5 Kč za kus vychází na dva a půl let přibližně na 23 070 až 28 370 Kč. Při nákupu látkových plen je jednorázová investice 4 000 až 10 000 Kč. Prací prášek a spotřeba vody je přibližně 5 000 Kč na dva a půl roku (7 Kč ekologický dětský prací prášek na jedno praní, 10 Kč voda na jedno praní). Celkem tedy cca 15 000 Kč. Použijete-li látkové pleny na další dítě, případně prodáte přes bazar, investice je ještě nižší.
Dítě omezuje velký balík látky v pohybu
V široké nabídce plen si můžete vybrat také plenky ultra štíhlé, které vytváří stejně objemný zadeček jako jednorázová plena, a s kterou se Vaše miminko vejde i do těch nejužších moderních kalhot. Naopak objemnější plenu využijete na správné abdukční balení u novorozenců, při prvních krůčcích Vašeho dítěte a jeho častých pádech, i jako izolační vrstvu při sezení na chladné zemi.
Z našich bohatých zkušeností na motorický vývoj dítěte nemá plena žádný vliv.
Na trhu je již tolik značek a druhů plen, že bych potřebovala půl roku na prostudování a výběr
Maminky, které látkování propadnou jako novému koníčku, jsou z velkého výběru nadšené. Ostatní se ale mohou cítit při prvním pohledu na desítky značek a druhů trochu zmatené. Využijte názorných prezentací ve Vašich městech, ideálně u prodejců, kteří nenabízí jen jednu značku. V Brně i Praze pořádáme pravidelné prezentace každý týden. Nebo navštivte kamennou prodejnu, kde Vám s výběrem plen poradí. Existují také internetové stránky zaměřené na základní teorii a rady k látkovým plenám, třeba latkovepleny.info. Nic nezkazíte, pokud si objednáte 10- 15 ks plen různých značek a provedení, a vyzkoušíte si, které Vám a Vašemu dítěti nejlépe vyhovují. Částečně se můžete orientovat i podle referencí. Nevyhovující pleny můžete velmi výhodně prodat přes internetové bazary.
Látkové pleny používají jen alternativní ženy, které nesledují módní trendy.
obchodě i na prezentacích se setkáváme se všemi typy maminek a rozhodně se nedá říci, že by látkové pleny používaly výhradně přírodně založené ženy. I mezi známými osobnostmi najdeme maminky, které přebalují své děti do látky. Buďte moderní, zvídavá a dopřejte svému miminku luxusní materiály na zadečku a zdravé přebalování. Jednorázové pleny přitom nemusíme zavrhnout úplně, ale snažme se na ně dívat spíše jako na alternativu a používat je například jen při delším cestování.
Proč se tedy vrátit k používání moderních látkových plen?
- Kvůli zdraví svého dítěte.
- Kvůli příjemným materiálům, které se dotýkají pokožky dítěte.
- Kvůli tomu, aby naše děti měli kde kvalitně žít.
- Kvůli finančním úsporám.
- Kvůli úctě k životu a nekonzumnímu životnímu stylu.