Pletení vlňáčků

Osvědčený návod naší zákaznice!

Materiál:

100% vlna s lanolinem, bez úpravy superwash

  • např. Exclusive české firmy Vlnap – www.vlnap.cz , někde lze sehnat i v obchodech

Další pomůcky

•  dlouhé pletací jehlice, 5-6 mm
•  bavlněná příze na sešití švů
•  stužka či gumička do pasu

 

Zadní část: 
Nahodíme 50 ok a pleteme 14 řad patentem 2 oka hladce a 2 oka obrace (1 krajové oko, 1 hladce a 2 obrace). Poté pleteme 10 řad lícovým žerzejem (líc hladce a rub obrace). Začneme ujímat 1×3, 3×2 a 5×1 oko a zbyde nám jich 22. Na nich upleteme 4 řady lícovým žerzejem ® máme rozkrok.

 

Přední část: 
Pleteme dále 46 řad patentem (2 hladce, 2 obrace), tedy tolik, kolik jsme upletli na zadním díle a volně uzavřeme. Eva pletla patentem proto, že má kluka a ti vpředu víc čurají, určitě je možné plést i lícovým žerzejem, ale protože mám taky kluka, nezkoušela jsem to.

 

Nohavičky: 
Na patentu přední části kalhotek odpočítáme 24 ok, označíme a odtud nabereme 26 ok pro nohavičku. Upleteme 6 řad patentem a volně uzavřeme. Totéž i na druhé straně. Poté sešijeme švy vepředu a do pasu navlékneme stužku či gumu.

 

Tipy: 

Před prvním použitím je dobré naimpregnovat kalhotky lanolinovou kúrou (třeba od Ulrichu)

Pletla jsem na jehlicích č. 5, z vlny Exclusive od Vlnapu, na jejich stránkách mají spoustu barevných odstínů. Ze dvou klubíček budou tak troje kalhotky.

Je bezpodmínečně nutné, aby se oka u nohaviček uzavírala opravdu volně (ne zas moc), jinak to škrtí a špatně se to natahuje.

Osvědčila se mi i gumička v pase, protože pod kalhotky dávám kalhotkovou plen a kalhotky mi z ní vzadu sjížděly. Po těchto zkušenostech zkusím možná uplést delší horní lem, protože plenu musím na zádech pod kalhotky jakoby zahrnout, přeci jen je objemnější, s dvěma čtvercovkami (jedna sklad na draka a druhá pro kluky) je to v pohodě.

 

Děkujeme tímto Evě, která sepsala vlastnoručně ověřený návod!
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..