Milé pletařky,
pokusila jsem se pro vás přeložit dva návody na pletení vlňáčků ze zahraničních stránek.
V pletení nejsem tak dobrá jako v šití, a tak nemohu přispět s osobními zkušenostmi. Jak však praxe ukázala, vy už samy vychytáte nedostatky. A pokud se vám podaří kalhotky podle návodu uplést a pak je vyfotit, neváhejte fotku poslat – jako inspiraci pro ostatní.
Adéla Chadimová
podle Nataschy Verzieri Hoffmann (přeloženo z německého originálu)
Autorka: Natascha Verzieri Hoffmann
E-mail: natascha@wollwindelchen.de
Zdroj: http://www.wollwindelchen.de – originál s fotografiemi (edit: 1. 1. 2017 stránka již nefuguje)
Pouze pro soukromé účely.
Vlna
Na vlněné kalhotky není vhodná každá vlna. Nejlépe se hodí čistá vlna s vysokým obsahem lanolinu (min. 2%), která pojme vlhkost, aniž by ji propouštěla. Lanolin váže moč a pohlcuje tak zápach, přinejmenším ten velký.
Velikosti
Kdo se neřídí přesným počítáním ok, má štěstí, pokud budou kalhotky sedět. Děti mají různě velký pas a taky různé plenky. Pokud si budete velikost hlídat a zkoušet na dítěti, nebo vám nebude vadit, že máte o oko víc nebo míň, že jsou kalhotky o kousek větší nebo menší, vše záleží jen na vás. S trochou štěstí bude mít každé dítě kalhotky dělané na míru. Kalhotky by měly vždy být pleteny velmi volně. Když při pletení příliš utahujete, začnou kalhotky brzy propouštět vlhkost.
Co přes to
Přes vlněné kalhotky je nejvhodnější obléci vlněné body nebo body z kombinace vlny a hedvábí. Je to sice dražší záležitost, ale takové body se nemusí tak často prát a má stejné vlastnosti jako vlněné kalhotky. Může pojmout hodně vlhkosti a působí proti pocení. Bavlněné body by mělo být o 1 až 2 velikosti větší – když totiž těsně přiléhá ke kalhotkám, navlhne a dochází ke zpětnému nasakování. V současnosti nabízejí některé firmy body ve velikostech 110/116. V této velikosti jsou k sehnání i vlněné body. Problém může nastat, pokud nosíte dítě v šátku. Váha dítěte tlačí na kalhotky a ty začnou propouštět vlhkost. Vhodným řešením může být samostatná pletená vlněná vložka.
Jehlice, střih, náplety, spotřeba
Pro své plenkové kalhotky používám na ná plety jehlice č. 3 a pro kalhotky samotné jehlice č. 5 . Vždy pletu velmi volně. Příliš utahované kalhotky brzy ztvrdnou a ztratí své výsady.
Spotřeba je cca 100 až 150 g vlny.
Pro náplety na nožičkách používám kruhovou jehlici č. 3, pletu pružným vzorem (1 oko hladce a 1 obrace). U miminka, které hodně čůrá, je dělám dvakrát tak dlouhé, přehnu a přišiju.
Čím menší človíček, tím delší by měl být náplet nad bříškem, aby chránil citlivé ledviny.
Hlavní díl pletu základním vzorem – vroubkovým vzorem (všechny řady hladce). Při pletení 2 hladce a 2 obrace jsou kalhotky hustší, ale také tlustší.
Každý střih lze upravit, meze se nekladou :-).
Jednoduché kalhotky
Zpředu
Nahoďte 2 oka na jehlice č. 5. Pleťte základním vzorem (všechny řady hladce).
Na konci každé řady naberte 1 oko, kromě každé 5. řady (tam nenabíráte).
Pokračujte, dokud nedosáhnete na jehlicích takové délky, kolik je obvod pasu dítěte. Vznikne trojúhelník.
Pokud jsou kalhotky příliš krátké, můžete ještě plést dále, ale už nepřibíráte další oka.
Upleťte řadu s dírkami (každé druhé oko sejměte a při pletení rubu sejmuté oko opět upleťte). Pak upleťte pružným vzorem pas dle požadované délky.
Od pasu dolů sešijte střední šev. Nyní přišijte špičku trojúhelníku, otvory pro nožičky nesmí být moc utažené.
Kruhovou jehlicí (nebo 4 krátkými jehlicemi) napleťte na otvory nohavičky pružným vzorem.
Navlékněte šňůrku – hotovo!
Zezadu
Na jehlice naberte tolik ok pružným vzorem (1 hl, 1 obr), kolik vám vytvoří obvod pasu.
Upleťte požadovanou délku.
Pak řadu s dírkami.
Pokud mají být kalhotky dlouhé, upleťte ještě několik centimetrů. Nyní pleťte základním vzorem, na konci každé řady uberte 1 oko, kromě každé 5. řady – dokud “nespotřebujete” všechna oka.
Ukončení jako u pletení “zepředu” (viz nahoře).
CYKLISŤÁKY
připomínají krátké cyklistické kalhoty (radler)
Dvoudílné
Pružným vzorem (1 hl, 1 obr) naberte na jehlici polovinu délky obvodu pasu.
Upleťte požadovanou výšku nápletu.
Dále pleťte základním vzorem až k rozkroku, klidně o 1 až 2 cm déle. Pak uberte vpravo i vlevo 7 – 10 ok (počet se řídí věkem dítěte. Je to polovina klínu, který má být dostatečně široký).
Pružným vzorem upleťte ještě několik centimetrů pro nožičky.
Švy sešijte směrem od pasu dolů, provlékněte šňůrku. Jsou-li náplety dlouhé, ohrňte je a sešijte.
Bezešvé
Na 4 krátké jehlice naberte tolik ok, kolik vám dá délku obvodu pasu a upleťte požadovanou délku pružným vzorem (1 hl, 1 obr).
Upleťte řadu s dírkami.
Pleťte dál základním vzorem (všechny řady hladce) až k rozkroku.
Nyní přendejte posledních 7 – 10 ok 1. jehlice a prvních 7 – 10 ok 2. jehlice na první pomocnou jehlici.
Posledních 7 – 10 ok 3. jehlice a prvních 7 – 10 ok 4. jehlice přendejte na druhou pomocnou jehlici.
Na druhé pomocné jehlici upleťte cca 10 řad tam a zpátky, tím vznikne takový malý pás . To je střed rozkroku. Čím širší plenka, tím větší pás . Pak začněte plést druhou pomocnou jehlicí společně s první pomocnou jehlicí a zároveň postupně ukončujte.
Každou nohu upleťte zvlášť. Zbylá oka každé nohy rozdělte na kruhovou jehlici a z klínového pásu přiberte ještě tolik ok, kolik bylo upleteno řad. Pleťte dál pružným vzorem. Pokud jsou otvory pro nožičky příliš velké, uberte ještě pár ok. Všechna oka po dosažení požadované délky ukončete. Při zdvojených nápletech na nožičkách pleťte dál…
Následuje dokončení, provlečení šňůrky, eventuálně přehnutí nápletů na nožičkách.
KALHOTKY V CELKU
(Unterhöschen)
Strumpfhose
Nahoďte na jehlice o 20 ok méně než je délka obvodu pasu (u malých dětiček jen o 18). Pružným vzorem (1 hl, 1 obr) upleťte požadovanou délku.
Pak řadu s dírkami. Až ke stehnu pleťte základním vzorem (všechny řady hladce). Zprava i zleva ukončete po 10-ti okách (po 8-mi u maličkých). Pak na konci každé řady ujměte 1 oko, až vám jich na jehlici zbude jen 20 (18). Tam bude klín. Pleťte dál nahoru až k řadě s dírkami. Čím větší upletený pruh bude, tím větší budou otvory pro nožičky – to je důležité u silnějších dětí. Upleťte dírkovanou řadu a dál pružným vzorem až k horní řadě. Dokončete. Směrem od pasu dolů sešijte švy a napleťte náplety na otvory pro nožičky. U větších dětí mohou být klidně menší. Do pasu navlečte šňůrku a je to hotovo.
Kalhotky vcelku jinak
(Unterhöschen anders)
Na čtyři krátké jehlice (nebo kruhovou jehlici) nahoďte tolik ok, kolik odpovídá délce obvodu pasu a pleťte pružným vzorem (1 hl, 1 obr) dokud nedosáhnete požadované délky. Následuje řada s dírkami. Pleťte dále do kruhu až ke stehnu (cca 20 cm). Přední díl vypracujte zvlášť: Vpravo i vlevo ukončete po 10-ti okách a pleťte ještě dalších 10 řad. Zadní díl: Na konci každé řady ubírejte 1 oko, dokud nedosáhnete stejného počtu ok, jako je na předním dílu. Přední a zadní díl spleťte dohromady a přitom ukončujte. Dokončete. Provlékněte šňůrku a napleťte náplety na otvory pro nožičky. Při zdvojených nápletech pleťte dvakrát tak dlouhé, ohrňte a přišijte.
NATAHOVAČKY
Tyto kalhotky jsou velmi elastické, protože nejsou pleteny seshora dolů, ale zleva doprava. Střih je velmi jednoduchý, skládá se pouze ze dvou spojených pravoúhelníků. Když jsem našla tento střih, připadala mi výroba velmi dobrodružná a byla jsem překvapená, jak jednoduché a skvělé tyto kalhotky jsou. Bez nápletů na nožičkách jsou to pěkné kalhotky na léto a můžete je tudíž uplést i z bavlněné příze. Kalhotky se roztáhnou až o 10 cm do délky, což je super zvláště při rozdílně tlustých plenkách. Na jehlici naberte tolik ok, kolik odpovídá výšce kalhotek (od pasu k noze), min. 30 ok (pro vel. 98 je to 40 ok a víc). Základním vzorem (všechny řady hladce) pleťte, dokud nedosáhnete poloviny obvodu pasu. Pro klín pleťte z pravého okraje 12 – 15 ok, zbylá oka přendejte na pomocnou jehlici. Klín pleťte rovně dalších 6 – 7 cm. V poslední „klínové“ řadě naberte tolik ok, s kolika dosáhnete původního počtu. To celé by mělo vypadat jako schod. Pleťte zase tolik ok, jako u prvního velkého dílu. Všechna oka nechejte na jehlici. Dokončení: Jednotlivé díly na sebe položte tak, aby si odpovídaly. Pravoúhelník, který jste upletli nakonec, otočte nahoru. Všechna oka (z pomocné jehlice a ta nechaná na poslední jehlici) spleťte dohromady a přitom ukončujte. Přitom klín leží diagonálně a oka, která nemohou být ukončena, spleťte a ukončete s klínem. Sešijte zbylé švy. Čím delší bude šev spojující klín a díl pro nohy, tím větší bude rozkrok. V pase napleťte ještě vysoký náplet a podle potřeby i na otvorech pro nohy.
ROZEPÍNACÍ KALHOTKY I .
(na suchý zip či na zavazování)
Na jehlice č. 2,5 nahoďte natěsno obvod pasu. 10 cm pružným vzorem (1 hl, 1 obr), poté 1 řada hladce a přitom naberte rovnoměrně 10 ok. Pleťte dál pružným vzorem a na konci každé řady ujměte 1 oko, dokud vám na jehlici nezbude jen 25 ok. Pleťte dál přední část, dokud nedosáhnete požadované délky – po přehnutí dosáhnete horního okraje kalhotek. Přehyb je v poslední řadě, ve které se ujímalo. Dokončení: Jehlicí č. 1,5 napleťte po celém obvodu minimálně 5 řad vzorem 1 oko hladce, 1 obrace. V záhybech uberte 2 až 3 oka. Přišijte suché zipy nebo šňůrky na zavázání. Při dobře padnoucím bodíčku nepotřebujete vůbec nic. Tyto kalhotky by se měly plést tenčí jehlicí a o něco pevněji. S vlněnou vložkou (kterou si upletete zvlášť) jsou kalhotky dost silné a pohodlné.
ROZEPÍNACÍ KALHOTKY II.
(na suchý zip či na zavazování)
ři pletení těchto kalhotek musíte také více utahovat. Na jehlice č. 3 naberte pružným vzorem (1 hl, 1 obr), o 2 cm méně než je obvod pasu. Pleťte dalších 5 cm pružným vzorem. Poté pleťte 10 cm základním vzorem (všechny řady hladce) – až k místu, kde vepředu začíná stehno. Zprava a zleva sejměte 8 ok (od velikosti 98 10 ok). Pak 3-krát za sebou sejměte na obou stranách 2 oka na konci každé řady. Poté ubírejte v každé řadě jedno oko, dokud vám na jehlicích nezbude jen 20 – 25 ok. Pleťte dál rovně dalších alespoň 10 cm. Potom naberte 3-krát za sebou 1 oko na konci každé řady. Pleťte dál přední část, dokud nedosáhnete požadované délky – po přehnutí dosáhnete horního okraje kalhotek. Přehyb je v poslední řadě, ve které se ujímalo. Pleťte dál pružným vzorem 5 cm a všechna oka volně ukončete. Dokončení: Po celé délce kalhotek naberte tenčí jehlicí oka a upleťte dalších 3 až 5 cm pružným vzorem. V každé rubové řadě u vnějších oblouků naberte další 2 oka. Kdo nechce suchý zip ani druky, může na zadní straně vypracovat knoflíkové dírky. Aby kalhotky dobře sedly, můžete do zadní části kalhotek navléci šňůrku. Tyto kalhotky dítěti dlouho sedí a mohou být dodatečně nadstaveny prodloužením náletů okolo bříška a nožiček. Když přidáte další vlněnou vložku (upletenou těsněji), získáte dosti silné kalhotky, a navíc dítě při přebalování nemusíte celé vysvlékat.
KNOFLÍKÁČE
(Knöpfer)
Při pletení těchto kalhotek byste měli více utahovat a používat tenčí jehlici (vel. 3). Nahoďte o 2 cm více než je polovina obvodu pasu, pleťte 3 cm pružným vzorem(1 hl, 1 obr). Potom přibírejte rovnoměrně 5 ok. Pak pleťte 10 cm základním vzorem (všechny řady hladce). Nyní uberte na konci každé řady 1x 2 oka a poté vždycky 1 oko, dokud vám na jehlici nezbude 20 – 25 ok, podle velikosti dítěte. Pleťte 12 – 18 cm rovně. Pak na konci každé řady naberte 1 oko a nakonec 2 oka dohromady, dokud nedosáhnete původního počtu ok (jako jste měli pro přední díl). Uberte rovnoměrně 5 ok a upleťte 3 cm pružným vzorem. Všechna oka volně ukončete. Dokončení: Na tenkou jehlici naberte oka po celé délce strany a upleťte 10 řad pružným vzorem. Přitom přiberte na každém vnějším rohu, v každé druhé řadě 2 oka, jinak se bude úplet kroutit. Po 5 řadách vypracujte na jedné straně 2 -3 knoflíkové dírky. Na přední stranu (na té bez knoflíkových dírek) přišijte knoflíky. Pro lepší těsnost můžete do stran kalhotek navléknout kloboukovou gumu nebo šňůrku. Do přední části kalhotek můžete rovněž navléknout šňůrku, kterou vpravo i vlevo napevno přišijete.
VLOŽKA
Pletená
Pletená vložka je velmi jednoduchá a rychlá. Pokud nebudete plést příliš natěsno, stačí při přebalování vyměnit jen vložku a kalhotky můžete použít ještě jednou. Na jehlice nahoďte 22 – 25 ok a pleťte rovně základním vzorem (všechny řady hladce) 20 – 25 cm, ukončete, hotovo.
Filcovaná
Filcovaná vložka je obzvláště hustá. Abyste odhadli velikost, musíte uplést malý vzorek na zkoušku – 15 ok na minimálně 15 řad, to celé pak dobře přeměřte. Poté přijde zkouška v pračce při 30°C, v programu pro barevné nebo jemné prádlo – NE však v programu pro vlnu. Vzorek se srazí a zfilcovatí. Nyní vzorek znovu přeměřte a přepočítejte na velkou vložku. Protože každý plete jinak, nemohu v tomto případě posloužit žádným přesným návodem. Pletená vložka musí být před filcováním alespoň dvakrát tak velká. A zkouška vám ušetří spoustu zbytečného pletení ; -)
PUNČOCHY
Z všech dosud uvedených kalhotek lze vytvořit punčochy. Použijete-li nepranou vlnu, ušetříte si práci s převlíkáním kalhotek i punčoch. Pokud chcete punčochy k oblékání přes kalhotky nebo jen tak, použijte kvalitní vlnu na ponožky. (V Německu se vlna na ponožky nabízí z bavlny, jemné ovčí vlny i ze streče. Velká je i nabídka barevných odstínů). Punčochy můžete uplést s ťapkama i bez ťapek. Ty bez ťapek rostou dlouho spolu s dítětem a když se mu hodně potí nohy, stačí přezouvat jen ponožky.
Punčochy bez ťapek
Vyberte si vhodný střih na kalhotky, a nohavičky pleťte až ke kotníkům. Pokud jsou nohavice příliš široké, uberte tu a tam oko. Tenčí jehlicí upleťte na konci náplety, dvakrát tak dlouhé, aby se daly ohnout – takové punčochy porostou chvíli spolu s dítětem. Přes punčochy oblečte ponožky, zabráníte tak tomu, aby se nevykasávaly, když přes ně oblečete džíny nebo kombinézu.
Punčochy s ťapkami
Pracujte stejně jako v návodu na punčochy bez ťapek a na konci nohavice rovnou napleťte ponožku (na internetu existuje spousta návodů na pletení ponožek). Pokud máte dobrou vlnu, která se nefilcuje, je možné ťapku rozpárat a punčochy uplést větší. Pokud je ťapka příliš zfilcovatělá, můžete ji ustřihnout a případně nabrat na jehlici poslední řadu a doplést. Poslední záchrana pro malé punčochy: ustřihněte ťapku, okraj punčoch obšijte a navlékněte gumu.
IMPREGNACE LANOLINEM
Lanolin
Je to jednoduché a levné. Své kalhotky peru v pračce v programu na vlnu. Kdo si není jistý, může prát raději v ruce. Běžné prací prostředky nedoporučuji. Používám prací prostředek určený vysloveně pro vlněné kalhotky. Lanolin lze koupit v lékárně (v Čechách vás přijde 50 g asi na 30 Kč). Stačí 10 g. Půlku kávové lžičky lanolinu dejte do misky, přidejte prostředek (2 – 3 stříknutí). Přimíchejte 1 – 2 kapky levandulového olejíčku – hezky voní a působí proti molům. Přidejte velmi horkou vodu. Vznikne vám mléčně zbarvená tekutina. Doplňte vlažnou vodou do celkového objemu asi 2 litrů. Do lázně namočte kalhotky a promačkejte. Potom nechejte stát půl hodiny až hodinu. Jemně vyždímejte a nechejte uschnout – nepokládejte na topení ani na přímé slunce. Kalhotky potřebují 2 – 3 dny na uschnutí. Občas je obraťte z rubu na líc.
Vlněná kůra
K dostání jsou i hotové kůry na vlnu, odpadá vám práce s mícháním. Často jsou v kůře obsaženy výtažky levandule. Kalhotky pak lépe voní a je to přinejmenším ochrana proti molům. Vlněné kůry by se měly přidávat také do velmi teplé vody, protože lanolin se rozpouští až při 40°C. Další postup je stejný jako při impregnaci lanolinem.
Sprej na vlnu
Použijte láhev na olejové tekutiny (např. prázdnou, dobře vymytou láhev od spreje na opalování nebo na jedlý olej). Do láhve dejte plnou kávovou lžičku lanolinu, 2 – 3 stříknutí prostředku a případně pár kapek levandulového olejíčku, přidejte asi 200 ml velmi horké vody a řádně protřepejte. Vznikne mléčně zbarvená tekutina, která zůstane i po vychladnutí. Sprej můžete dále použít i bez zahřívání. Především pokud ošetřujete skvrnu žlučovým mýdlem, můžete postižené místo ještě za vlhka sprejem naimpregnovat. Sprej je použitelný tak dlouho, jak dlouho vydrží levandulový olejíček (který však není nezbytně nutný – slouží jako vonná přísada). Lanolin sám o sobě se nezkazí.
Skvrny
Skvrny by se měly odstranit co nejdříve. Pokud jste na cestách, je lepší nechat látkovou plenu v kalhotkách, aby skvrna nezaschla. Doma properte kalhotky ve vlažné vodě, případně přidejte jádrové mýdlo. Odolnější skvrny potřete žlučovým mýdlem. Žlučové mýdlo odmašťuje, kalhotky proto řádně vymáchejte. Nakonec postižené místo ošetřete lanolinem a ve vodě zlehka promačkejte. V případě potřeby postup opakujte. Kalhotky srolujte tak, že postižené místo je uvnitř, aby se mohl vsáknout lanolin. Pak kalhotky nechejte schnout.
Větrání
Vlněné kalhotky by se měly po každém použití dobře vyvětrat a nechat proschnout. Doporučuji pověsit je na noc ven. Ráno budou ještě trochu vlhké – účinek je podobný jako byste je vyprali. Pokud budete kalhotky ráno potřebovat, stačí, když je večer po setmění pověsíte ven na 1 až 2 hodiny. Při dobré péči se kalhotky perou jen velmi zřídka. Pokud kalhotky prosakují, znamená to, že potřebují vyprat a znovu naimpregnovat lanolinem.