Ušijte si vícevrstvou plenku

Zákaznice Adéla pro nás sepsala návody na šití vícevrstvých plen. Není to nic tězkého a zvládnete to i s obyčejným šicím strojem!

Díky, Adélo!

VELIKOSTI

U vícevrstvých plen jsem narazila na různé velikosti. Proto uvádím několik rozměrů na ukázku:

Plenky, které můžete ušít dle následujících pokynů:

•  S (novorozenec) – 28 x 35 cm
•  M (kojenec) – 33 x 48 cm
•  L (batole) – 43 x 48 cm

MATERIÁL

Nejčastěji je zmiňovaný flanel, ale používají se i starší trička či mikiny, dále froté a kepr. Než budete kupovat nový materiál, zkuste se poohlédnout po něčem straším doma nebo v sekáči (prostěradla, noční košile apod.)

VÍCEVRSTVÉ PLENY

Výsledný rozměr: 45x 45 cm

Materiál: cokoliv, co dobře saje 😉 (v originálu tričko)

Spotřeba: 4 kusy , každý 45 x 45 cm

Dva čtverce složte napůl, lícem nahoru. Přehyb bude vlevo, volné okraje vpravo. Další dva čtverce složte také napůl – přehyb bude vpravo, volné okraje vlevo. Tento druhý čtverec vložte do prvního. Vprostřed vznikne pruh široký 15 cm a bude se skládat z 8 vrstev, okraje budou 7,5 cm široké a budou se skládat ze 4 vrstev. Šířku středu a okrajů si případně můžete nastavit podle potřeby. Plenku podél středu prošijte přes všechny vrstvy a nakonec obšijte cikcakem horní a dolní okraj.

Jedna z možných variací je vyrobit si plenku nacpávací: použijete jen dva čtverce. Po sešití středové části obšijete horní okraj, spodní obšijte jen na krajích. Tak vám vznikne kapsa pro vkládání vložek. Ty si můžete vyrobit z několika vrstev látky (např. z rukávů staršího trička) či froté. I vložky však mohou být poskládané čtverce či obdélníky (kvůli rychlejšímu schnutí).

VÍCEVRSTVÁ PLENA S FROTÉ JÁDREM 

Výsledný rozměr: 28 x 35 cm

Materiál a spotřeba:

  • flanel – 58 x 38 cm
  • froté – 13 x 35 cm

Flanel přehněte napůl lícem k sobě tak, abyste mohli sešít k sobě ty okraje o délce 38 cm. Potom přiložte pruh froté k sešitým okrajů a přišijte přes všechny tři vrstvy (pruh froté je kratší než plenka – je totiž lepší nezašívat ho do švu, aby nedělal problémy).

Dokončení:

•  Úhledné

Složte plenu tak, že pruh froté je veprostřed. Horní i dolní okraj sešite asi 1 cm od kraje, v dolním navíc nechejte otvor velký 8 – 10 cm na převrácení. Plenku převraťte, aby byla lícem nahoru. Upravte ji tak, aby pruh froté byl ve středu. Plenku podél středu prošijte přes všechny vrstvy (jedno prošití jde švem, kterým jsme jako první sešívali flanel). Zahněte dovnitř okraje u otvoru na převrácení a z vrchu přešijte rovným stehem. Tento způsob dá plence úhledný vzhled.

•  Obroubené

Plenu převraťte lícem nahoru. Upravte ji tak, aby pruh froté byl ve středu. Plenku podél středu prošijte přes všechny vrstvy (jedno prošití jde švem, kterým jsme jako první sešívali flanel). Nakonec plenku obšijte širokým cikcakem.

VÍCEVRSTVÁ PLENA FLANEL – FROTÉ – FROTÉ

Výsledný rozměr: 38 x 34 cm

Materiál a spotřeba:

  • flanel – 38 x 34 cm
  • froté – 1 ks 38 x 34 cm,
  • 1 ks 38 x 12 cm (jádro)

Kousek froté, které máme na jádro, položíme doprostřed látky na rubovou stranu (pokud použijete jemnější froté, nastříhejte si více vrstev a obnitkujte je). Budete-li chtít plenku zakončit úhledně, přišpendlete a přišijte jádro pouze k jednomu dílu. Oba plenkové díly položte lícem k sobě a sešijte okraje, přičemž si necháte malý otvor na převrácení. Plenku převraťte a jádro přišijte (přes všechny vrstvy) i k druhému dílu plenky. Sešijte otvor, kterým jste plenku převraceli.

Pokud plenku na okrajích pouze obroubíte, položte klidně všechny vrstvy na sebe (jádro veprostřed) a sešijte.

VÍCEVRSTVÁ PLENA SKLÁDANÁ (4 – 6 – 4)

Výsledný rozměr 28 x 35 cm

Materiál: flanel

Spotřeba: 38 x 140 cm

Pruh flanelu přeložte napůl (rubem k sobě) tak, že přehyb máte vlevo a vpravo se vám setkají 38 cm-ové okraje. Tyto okraje na pravém konci vezměte a přeložte směrem vlevo, asi 21 cm od okraje. Potom vezměte levý konec a přehněte jej doprava, přes ty okraje, zase 21 cm od okraje. Uprostřed vám vznikne pruh z šesti vrstev, široký 14 cm, krajní části budou ze 4 vrstev, široké 7 cm. Plenku sešpendlete a svisle prošijte po stranách středu přes všechny vrstvy. Můžete použít i cikcak, ztratí se tak případné nerovnosti. Horní a spodní okraje olemujte širokým cikcakem.

VÍCEVRSTVÁ PLENA SKLÁDANÁ (4 – 8 – 4)

Výsledný rozměr: 37,5 x 45 cm

Materiál: twill neboli kepr (druh vazby vytvářející na líci tkaniny šikmé řádky. Používá se především na mužském oblečení a pracovních oděvech. Tato vazba si uchovává určitou pružnost a oblečení je díky ní pohodlné, ikdyž přiléhá k tělu těsněji.)

Spotřeba: 2 obdélníky 45 x 100 cm

Pruhy látky položte na sebe, rubem k sobě. Tyto okraje na pravém konci vezměte a přeložte směrem vlevo, asi 12,5 cm od okraje. Vezměte ještě jednou pravý konec a přeložte ho znovu směrem vlevo, 25 cm od kraje (vlevo je 37,5 cm volných). Nyní vezměte levý okraj a přehněte jej směrem vpravo, přes prostřední pruh, 25 cm od kraje. Levý okraj látky by se tak měl setkat s pravým, který je již založen pod přehnutými vrstvami. Tento levý okraj malinko založte dospod, aby se po vyprání netřepil (anebo ho před skládáním obšijte cikcakem). Měla by vzniknout plenka, jejíž střed se skládá z 8 vrstev o šířce 12,5 cm, a okraje mají 4 vrstvy a jsou také 12,5 cm široké. Plenku sešpendlete a po okrajích středu prošijte přes všechny vrstvy. Nakonec obšijte horní a dolní okraj.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..