Ušijte si svrchní kalhotky z fleecu

Materiál

  • fleece, 100 x 50 cm (já jsem použila starou mikinu)
  • prádlová guma, šířka 6mm (či menší) – 12 cm na záda, 2 x 11 cm okolo nožiček
  • suchý zip, šířka 4 cm (já jsem použila i zip o šířce 2 cm)

Stříhání
2x díl kalhotek

Střih na kalhotky si buď vytiskněte a slepte všechny tři díly dohromady (tak, aby po spojení vznikly naznačené vlnovky). Anebo použijte jiné, hotové plenkové kalhotky, nejlépe s pomocí druhé osoby je natáhněte v místech stažených gumičkami a překreslete na papír. Tak jsem to udělala já a doporučuju přidat ještě asi 4-5 cm na ty konce, kam přijde háčková strana suchého zipu. (Pro názornost si představte jednorázovou plenku – přidáte přesně tam, kde jsou umístěny suché zipy nebo lepítka).

Látku přehněte napůl (klidně pro oba díly najednou), přišpendlete střih, (tak, aby přehyb látky odpovídal) a kalhotky vystříhněte. Přídavky na švy nejsou nutné. Já jsem vzala celou mikinu, složila ji napůl a stříhala. Výhodou fleecu je to, že je to pružný materiál a nějaký ten milimetr se lehce ztratí ;-).

Naznačte si na látce místa, kam přijdou gumičky. Pevně přišijte vždy oba konce, ale nepřišívejte ke zbytku látky! Fleece je dost silný materiál, a při pevném spojení s gumou by se nechoval moc dobře. Raději vytvoříme pro gumičky tunýlky, viz. níže.

Oba díly položte lícem na sebe a přišijte k sobě tak blízko okraje, jak jen se vám to povede. Na přední straně, kde nebude gumička, nechejte otvor, kudy kalhotky převrátíte (tedy ruby budou u sebe a na vás se už začínají smát vznikající kalhotky).

Kalhotky znovu obšijete tak blízko okraje, jak jen vám to půjde, ale pozor, teď vytvoříme ty tunýlky: V místě kde začíná guma, budete šít kolmo směrem od okraje, asi 1 – 1,5 cm (podle šířky gumy, abyste ji při šití nezachytili). Pokračujte v šití podél okraje, přičemž zachováte tuto vzdálenost a dbejte na to, abyste náhodou nepřišili gumu. Tam, kde guma končí, opět šijete kolmo směrem ke kraji a pokračujete s obšíváním těsně u kraje. Stejně vyhotovte i další dva tunýlky. Nezapomentě při tomto obšívání sešít i místo, kterým byly kalhotky převráceny.

Ustříhněte suché zipy, zakulaťte rohy (vyhnete se tak případnému poškrábání) a širokým, středně dlouhým cikcakem je přišijte na daná místa. Doporučuju zip raději širší. Na přední část přijde díl s očky (tu měkčí část). Já jsem použila tři díly o šířce 2 cm, jak je vyznačeno na střihu, ale jen proto, že už jsem neměla dost toho o šířce 4 cm. Toho bych dala dva pruhy.

Na boční části přijde díl s háčky (ta tvrdší část suchého zipu).

Možná se vám bude zdát hořejšek zbytečně široký a dlouhý. Já jen vycházím z vlastní zkušenosti: při zúžení horní části se může stát, že začnou čouhat plenky (kalhotky nebudou tak dobře těsnit okolo nožiček). A při menší délce můžete mít problém kalhotky zapnout u objemnějších plenek či dítěte. Dcera Lina při vzniku těchto kalhotek měla 4 měsíce a vážila 5,30 kg. Když měla kalhotky na sobě, suché zipy se sešly veprostřed (tzn. nejmenší možná velikost).

Klidně však experimentujte a přizpůsobujte plenky vlastním potřebám. Ocením vaše rady, tipy a postřehy. Ráda vám také poradím při nejasnostech.

Střih
Střih – 1. část 
Střih – 2. část
Střih – 3. část
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..