Ušijte si kalhotkovou plenku

Plenku jsme s kamarádkou ušili podle návodu na Internetu.

Střih s anglickým popisem najdete zde.

Tady je český návod s obrázky výsledného díla:

Překlad pracovního postupu ke střihu kalhotkových plenek Ottobre

Nezapomeňte, že materiál je chráněn autorskými právy a slouží pouze k soukromým účelům!

Popisky na střihu:

elastic – guma
Velcro – suchý zip
soaker pad piece – savé jádro
fabric fold / grain – přehyb látky / vlákno
WS – rubová strana

Velikosti

62 – 74 cm (novorozenec – 6 měsíců)
80 – 86 cm (6 – 18 měsíců)
Ve střihu jsou už zahrnuty přídavky na švy.

MATERIÁL

Plenka
– 55 (60) cm flanelu (šíře 145 cm)
nebo
– 120 cm flanelu (šíře 90 cm), použije se i na savé jádro plenky
– 65 cm prádlové gumy, šíře 10 mm
– 36 cm suchého zipu, šíře 20 mm
Savé jádro
– 50 (55) cm flanelu, froté, gázy nebo podobného savého materiálu
– 3 ks vliselínu (nebo slaboučkého vatelínu), 10 cm x 40 cm každý (nemusí být)
Na savé jádro můžete použít staré, měkké ručníky, nebo staré plenky z gázoviny či flanelu! Umělý vliselín nesaje, a proto se sám o sobě na savé jádro nehodí. Slouží však k tomu, aby se bavlněné vrstvy na sebe nemačkaly, tzn. že plenka je vzdušnější a rychleji schne.

O DESIGNU

Jedná se o kalhotkovou (tvarovanou) plenku, která je savá i vzdušná. Plenka má dvě vrstvy, mezi kterými je umístěno savé jádro.
Savé jádro lze zhotovit z:

  • 8 ks flanelu + 3 ks vliselínu nebo
  • 6 ks froté + 2 ks vliselínu nebo
  • 12 ks gázoviny + 3 ks flanelu + 2 ks vliselínu

Přes plenku byste měli vždy použít samostatné kalhotky, které nepropouští vlhkost. My doporučujeme pletené kalhotky z pravé ovčí vlny. Návod na jejich zhotovení najdete na webových stránkách Ottobre nebo zde.
Plenka by měla být během praní otevřená, a proto má po stranách kapsičky, které během praní chrání suchý zip před poškozením. Než dáte plenku do pračky, přehněte kapsičky přes suchý zip s háčky. Zabráníte tak tomu, aby se na něm hromadilo “smetí”, které by snížilo funkčnost suchého zipu. Dítě potřebuje asi 20 plen pro běžné nošení a praní.

DÍLY STŘIHU

1 plenka A+B+C (vystřihněte 2x)
2 kapsička na suchý zip (2x)
3 savé jádro (tolik, kolik je třeba)

STŘÍHÁNÍ

Okopírujte a spojte díly A, B a C. Vystřihněte vnitřní a vnější stranu plenky a kapsičky z flanelu;
savé jádro nastříhejte z materiálů, které si sami zvolíte. Nedělejte přídavky na švy! Jeden kus savého jádra vystřihněte o malinko větší než ostatní.
TIP: Na vnější stranu plenky můžete použít materiál, který nepropouští vlhkost. Při výběru však pamatujte na to, že musí snést vysoké teploty při praní. EXPERIMENTUJTE!

ŠITÍ

Vnitřní strana plenky:
1. Ustřihněte 4 ks (každý měří 4 cm) z háčkové (tvrdé) strany suchého zipu a přišijte ho do krajů plenky na lícovou stranu.
Tip: Rohy suchého zipu zaoblete. Vyhnete se tak možnému poškrábání.
2. Připevněte savé jádro k rubu plenky následujícím způsobem: jednotlivé díly savého jádra položte na sebe, největší kousek je nahoře. Savé jádro přišijte na své místo podél okrajů a je-li to nutné i uprostřed; viz. obr.
3. Ustřihněte 2 ks (každý měří 25 cm) z prádlové gumy pro otvory na nohy a 1 ks (15 cm) pro zadní díl plenky. Přišijte gumu v naznačených místech: přišijte ji rovným stehem a během šití ji rovnoměrně natahujte.
Vnější strana plenky:
1. Ustřihněte 2 ks (každý měří 18 – 20 cm) z očkové (měkké) strany suchého zipu a přišijte je zpředu na lícovou stranu plenky.
2. Kapsičky na suchý zip přeložte na polovinu a přistehujte je (i strojově) podél okrajů k zadním rohům plenky, z lícové strany.
Dokončení: Přišpendlete k sobě oba díly, rubem k sobě, a přistehujte podél okrajů (i strojem). Okraje pak dokončete buď na obnitkovacím stroji nebo širokým, krátkým cikcakem. Gumičky přišijte přes všechny vrstvy k vnější straně plenky, nejlépe trojkrokovým cikcakem, podél rovných stehů. Je-li to nutné, přišijte k sobě oba díly plenky těsně okolo savého jádra.

Poznámky

Plenka vypadá veliká, ale velikost 62 opravdu odpovídá. Kapsičky na suché zipy jsou podle mě zbytečné, nemusí se dělat, lepší je zip při praní prostě zapnout.

překlad popisků k obrázkům na střihu:

– Savé jádro přišijte z rubu ke vnitřní straně plenky.
– Přehněte kapsičky přes suché zipy, aby byly během praní chráněny
– Okraje zakončete obnitkováním nebo širokým cikcakem

A JAK TO DĚLÁM JÁ?

STŘÍHÁNÍ

Na přední a zadní díl použiju flanel.

Na savé jádro stříhám 4 kusy froté (používám zatím starší prostěradlo, ale poctivé, ne to jemňoučké, to by muselo být asi více vrstev. Anebo by šly asi i 4 kusy ručníku. Kousky savého jádra ničím neprokládám, nevím jak by se to chovalo při vyšších teplotách a nutné to není.

Kapsičky na suchý zip nestříhám a nepoužívám vůbec, myslím si, že lepší je suchý zip zapnout a plenku převrátit naruby.

ŠITÍ

Začnu sešíváním savého jádra. Všechny odbélníky položím na sebe a vprostřed, podélně, prošiju cikcakem. Savé jádro přiložím na vnější stranu plenky (myslím si, že je lepší, když vnitřní strana plenky zůstane bez šití) a přišiju těsně u kraje opět širokým a dlouhým cikcakem.

Dále naměřím gumičky. Osvědčil se mi způsob, kdy gumičku maximálně natáhnu mezi značkami a přidám asi 1 cm. Opět je přišiju k vnější straně plenky: Jeden konec napevno přišiju ke značce (tj. Udělám několik stehů na jednom místě). Potom začnu přišívat druhý konec. Začátek přišiju napevno, potom gumičku rovnoměrně natahuju a přišívám trojkrokým cikcakem. Pokud vám to šicí stroj nedovolí, použijte obyčejný cikcak. Také lze gumičku přišít napevno na jednom konci a pokračovat v přišívání.

Gumičku, která přijde na záda, přišijeme zatím pouze na obou koncích.

Dále přišiju měkkou část suchého zipu (tu delší, s očky). Používám cikcak, kdy „cik“ je na suchém zipu a „cak“ těsně vedle něj v plence. Dobře drží a netřepí se.

Oba díly plenky položím lícem k sobě, přišpendlím. Před šitím nestehuju, ale špendlíky píchám kolmo ke směru šití. Po takto umístěném špendlíku jehla sklouzne a nezlomí se. Kdo si však není jistý, může stehovat.

Plenku obšiju těsně u okraje (tak těsně, jak vám to jen půjde) rovným stehem, přičemž v přední části nechám otvor, kudy plenku obrátím na líc. Potom plenku obšiju ještě jednou, zase těsně u krajů. (tentokrát už žádný otvor nenechávám, šiju kol dokola).

Můžete samozřejmě plenku obšít z lícové strany cikcam, jak to doporučují ve střihu, mě však přijde, že se to zbytečně třepí. Mým způsobem šití získáte hezké hladké okraje.

Dále prošiju gumičku, která je na zádech. Začínám na jednom konci, prošívám přes obě vrtvy plenky trojkrokým cikcakem (zase kdo nemá, použije obyčejný cicak).

Nakonec přišiju suché zipy na boční části. Přišívám přes obě vrstvy plenky cikcakem.

Plenka vypadá velká, ale velikost 62 odpovídá (i když je to minimální velikost, při které ji dítě může začít nosit). Pro to, aby plenka lépe seděla, doporučuju následující trik: tam, kde je na boku suchý zip, ten tvrdší, s háčky, tam na druhou, vnější stranu přišijte stejně velký kousek suchého zipu měkkého, s očky (pouze na jednu stranu). Při zapínání plenky pak můžete zapnout boční části přes sebe.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..