Praní plen

Kvůli působení amoniaku v pleně  je nutné prát pleny opravdu ve vodě. Moderní pračky jsou uzpůsobené k maximální úspoře, takže používají co nejméně vody při praní. Zároveň není pračka uzpůsobená praní tak velmi savých věcí, jako jsou pleny. Pokud pleny perete a všechna voda se do nich vsákne, plena nemá šanci se dobře vyprat.

 

Nevypraná plena plná amoniaku a usazenin z pracího prášku postupně tvrdne, dochází k ničení vláken a dramaticky se snižuje životnost pleny. Podívejte se, jestli je při praní v pračce nějaká voda:-) Přidejte program “voda navíc”, pokud to pračka umožňuje (ne ovšem sprchou nebo nalít z kbelíku – to by zas mohlo poškodit pračku!) Přidejte máchání… podle Vaší pračky.

 

Pleny perte vždy na 60 stupňů. Méně není z hygienického hlediska dostatečné, větší teplota je zbytečná, drahá – a hlavně snižuje životnost plen. Výjimkou jsou svrchní kalhotky s PUL zátěrem, ty nemusíte prát vždy na 60, můžete je někdy klidně přihodit k barevnému prádlu na 40 stupňů.

 

Před praním je dobré dát plenky jen vymáchat a vyždímat, budou se tak prát v čisté vodě bez moči. Není to stejné jako předpírka, po předpírce zůstává část vody v bubnu pračky.

 

Nepoužívejte “eko program”, pokud ho pračka nabízí. Tento program je nastavený na maximální úsporu vody, což nahrazuje délkou praní. Dochází tedy k nadměrnému odírání plen a přitom nejsou pleny dostatečně vyprané.

 

Pleny perte v šetrném pracím prostředku. Čím méně vůně a chemie, tím lépe. Zjistěte si tvrdost vody, podle toho potom dávkujte prací prostředek. Příliš moc nebo naopak málo prášku vede k tomu, že pleny nejsou buď dobře vyprané nebo v nich zůstávají usazeniny z přemíry prášku. Oboje pleny ničí.

 

Nedoporučujeme na pleny používat mýdlový sliz. Složení vody, mýdlo a soda na praní je hotová alchymie. Usazeniny v plenách hrozí víc než s běžným pracím prostředkem.

 

Vyperte pleny před prvním použitím, klidně dvakrát. Některé pleny dosáhnou své maximální savosti až po několika vypráních. Pleny, které perete jen před použitím, můžete s klidem prát jen na 40 stupňů.

 

Nikdy – a to opravdu ani jednou!! – nepoužívejte aviváž. Aviváž snižuje savost pleny, navíc může rychle přispět ke kontaktní alergii. Aviváž na pleny prostě nepatří. Místo aviváže můžete použít ocet. Pokud se Vám zdají pleny stále hrubé (způsobují to vápenaté usazeniny z vody nebo pracího prášku), můžete je namočit do roztoku vody a kyseliny citronové nebo octa. (Ředění cca 2 lžíce kyseliny citronové na 2 litry teplé vody)

 

Při praní vždy zapněte všechny suché zipy. Pokud se vám do nich nachytají nečistoty a suchý zip nebude držet, můžete plenku vyhodit. Pleny perte zapnuté otočené naruby.

 

 

 
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..