S látkovkama jsem spokojená

„Ty budeš prát posraný plíny?“ – přesně tak jsem reagovala na návrh mého přítele a otce mého dítěte, v té době ještě nenarozeného. Skutečně mi připadalo jako neuvěřitelná hloupost plánovat používat cokoli jiného než jednorázovky. Pak jsem ale začala na internetu pátrat po více informacích a názor jsem postupně změnila.

Než se prcek narodil, měla jsem doma několik kusů Popolinek (flanel, froté i 2v1), včetně separačních plen a svrchních kalhotek tří velikostí, a také jsem zkusila pár plen podle návodu ušít.

Když jsem si čtyřkilového Peťu přinesla z porodnice, s hrůzou jsem zjistila, že se v originální látkové plence skoro ztrácí. Tatínek – ekolog se na tu látkovou kouli na zadečku svého syna také netvářil a přinesl balík jednorázovek. Dohodli jsme se, že počkáme, až prcek trochu povyroste.

Plenky jsem zatím nabídla „na zkoušku“ sestře, která má miminko o 3 roku starší. Považovala jsem ji za trochu línou a nečekala jsem, že by ji zaujaly. K mému překvapení je zkusila používat a používá je dosud. Má dvoje svrchňáčky „L“, separační pleny viskózové, sadu originálních flanelek a asi 4 froté pleny. Na přání jsem jí ušila ještě jednu flanelovou sadu – větší velikost. Mimochodem tvrdí, že šité pleny sedí lépe než originálky. Ale možná to tvrdí ze zištných důvodů, aby je nemusela tak rychle vracet.

Naše děťátko rostle jako z vody a tak jsem rychle (kolem 4.-5. týdne) přešla na látkovky.

Flanelové a froté Popolinky jsem stále nechala sestře, Peťu balím do šitých plínek (celkem jich mám cca 20). Mimochodem, část jsem ušila z flanelového prostěradla koupeného v second-handu, vyšly velmi levně. Nejdražší byl, myslím, ten suchý zip. Zpočátku jsem ho balila i do plen 2v1, ale moc se mi neosvědčily (a navíc rozhodně neodpovídá jejich „hmotnostní rozsah“).

Používala jsem celulózové separační pleny, ale vzhledem ke skutečnosti, že až do 3 měsíců byla trochu pokakaná každá plenka, jsem s tím nakonec přestala. Z plenky vymáchám to husté a pak ji trochu přejedu mýdlem s jelenem. V pračce se pak všechno vypere. Až prcek vyroste a začne produkovat bobečky, k separačkám se vrátím – alespoň sestře se osvědčily.

Řídká kojenecká stolice mi zpočátku skoro vždy vytekla z plenky i na svrchní kalhotky, ale nikdy na oblečení (což je u jednorázovek skoro pravidlo). Koupila jsem si sice troje svrchňáčky nejmenší velikosti, ale příliš rychle jsme překročili hmotnost, pro kterou jsou určeny. Velikost „M“ mám už jen ve dvou kusech, občas jsem musela dát jednorázovku proto, že byly oboje svrchňáčky po znečištění vyprané a ještě mokré.

Po dosažení tří měsíců věku prcek přestal neustále vyměšovat, takže už nemusím neustále mydlit. Také plenky lépe vyplní a už neprotéká na svrchní kalhotky. Dokonce si troufám mu dávat na noc vlňáčky, protože jsem si jistá, že mi je nepokaká. A skutečně nikdy neprotekly! Jen tak na okraj – zkoušela jsem (podle návodu) uplést svrchní vlňáčky, ale vzdala jsem to, zůstanu u těch originálních.

Nyní začínám mít jiný problém, začínají mu být šité plenky (menší velkost) malé. Takže asi požádám sestru o vrácení.

Pokud to mám shrnout, jsem s látkovkama spokojená. Peru v Permonu, suším na sušáku – krásně se tím zvlhčuje suchý vzduch v paneláku, hlavně teď v zimě.

Pár věcí bych už dnes udělala jinak – začala bych s látkovkama dřív, svrchní kalhotky bych si pořídila troje ve velikosti M, separační plenky bych pro novorozence asi nepořizovala vůbec, plenky 2 v 1 bych rovněž nekupovala. A možná bych nic sestře nepůjčovala…;-)

Moje doporučená adresa: www.missiva.cz

Jana, syn Petr 4 měsíce 




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..