Vícevrstvé pleny – Veronika s dcerou Justýnkou

Během těhotenství jsem byla rozhodnutá používat jednorázové pleny. Chtěla jsem si však na internetu najít informace a doporučení, které jsou nejlepší. Narazila jsem i na mnoho informací o látkových plenách a důvodech jejich upřednostnění nad jednorázovkami. A ještě ten večer jsem se rozhodla pro látkové, pročetla různé zkušenosti a doporučení a rovnou jsem je i objednala. Justýnce budou brzy čtyři měsíce a jednorázovky jsme měli pouze v porodnici, s látkovými plenami jsem maximálně spokojená a neměnila bych.

Používáme převážně vícevrstvé plenky v kombinaci se separační vložkou a svrchními kalhotkami. Na noc dáváme většinou froté kalhotky a na vyzkoušení jsem vzala i jedny kalhotky 2 v 1. Ty bereme, když jdeme ven, myslím, že jsou super, když přebaluje někdo míň zkušený. Máme vícevrstvé plenky Bambino Mio a Popolini (ty jsem objednala ze dvou různých internetových obchodů, podle objednávky by měly být totožné, jedny jsou však nebělené (*nová verze plen je již jen v nebělené formě – pozn.prodejce) – ty jsou tlustší a méně poddajné. S manželem jsme se oba shodli, že nám více vyhovují měkčí vícevrstevné pleny typu Bambino Mio. Všude se uvádí, že je potřeba cca 12-24 ks plenek, naše zkušenost je ale taková, že jsme ještě dokupovali, takže jich i s těmi kalhotkovými máme asi 34 ks. Justýnka celou noc spí, takže v noci nepřebalujeme. Peru obden a máme sušičku, a i přesto mi přijde, že těch cca 30 ks je akorát. Asi přebalujeme častěji, malá se prostě ozve a to je dobře 🙂

Svrchní kalhotky máme Bambino MioImse Vimse a Thirsties a nedokážu říct, které jsou nejlepší, každé z nich mají něco.
Bambino Mio jsou pevné a drží tvar, ale nemají horní okraji sdrhnutý do gumy, aby se dala plena při rozbalovaní jen zahnout, aby nekoukala ven. Potvrzuji, že jsou tvarem přizpůsobené vícevrstvým plenám (ne kalhotkovým).
Imse Vimse (organic) jsou měkounké, hodí se pro vícevrstvé i kalhotkové pleny. Uvnitř mají ještě jednu vrstvu látkovou, není tam rovnou ta nepropustná, což mi přijde příjemnější, když to třeba přijde do styku s kůží. Nejmenší velikost je ale o něco větší než u Bambino Mio.
Thirsties mají protikus (nemusí se přip praní zapínat do suchých zipů vepředu), jsou měkké a mají druky pro regulování velikosti. Tím pádem jedna velikost déle vydrží. Na druhou stranu se to občas nechtěně rozepne, když se víc zatáhne. V podstatě jsem spokojená se všemi třemi značkami, nakombinuji to i u větší velikosti, abych mohla střídat. Celkem máme čtvery svchrní kalhotky + jednou 2v1, ty čtvery mi přijdou tak akorát. Máme také vlňáčky, na ty jsem si však zatím moc nezvykla, občas je sice na noc dávám, ale přijdou mi moc velké (i ta nejmenší velikost). Máme ty na druky, což se nedá tak dobře regulovat jako se suchým zipem. Uvidím, třeba jim ještě na chuť přijdu.
Tak nějak omylem jsem jednou vyprala vlhčený ubrousek a od té doby je peru pořád (pokud nejsou od stolice) a používám je jako separační plenky. Mám už vyzkoušenou značku z Penny, která mi i po sušičce velikostně dobře sedí a plní dobře danou funkci 🙂
* Tady musíme upozorňit, že vlhčené ubrousky jsou z nerozložitelného materiálu a tudíž by se neměly splachovat do kanalizace! 

Jinak skladuji na sucho v kyblíku s víkem a se síťkou, přidávám pár kapek Tea tree oleje, peru obden a suším v sušičce. Sušičku jsme koupili právě kvůli plenkám, protože jsem měla strach, kde je budu v zimě sušit. Bydlíme v domku, v létě, když je hezky, tak to není problém, ale v zimě tu zrovna vedro nemáme a v podkroví, kde jsem měla sušáky se nám objevila plíseň. Sušička se osvědčila, když jsem na návštěvě u švagrové nechávala uschnout volně, tak mi to neuschlo pořádně ani za 24 hodin. Navíc plenky byly takové tvrdé (asi jako když máte ručník ze sušičky nebo volně usušený – kdo má sušičku, ví, o čem mluvím 🙂 Do sušičky dávám vše, nevýhoda je, že se plenky trochu srazí.
Nemám pocit, že by mě používání látkových plen stálo víc času oproti jednorázovým. Prostě je strčím do pračky a zapnu, pak do sušičky. Zase nemusím pořád běhat s odpadkama a řešit, jestli mám nakoupené zásoby jednorázovek, případně shánět v akcích. Dělám to pro zdraví své dcery, naše životní prostředí, navíc tím i ušetříme (pro druhé dítko už vše budeme mít) a navíc jsou látkové pleny a hlavně kalhotky, které jde sehnat v různých barvách a s různými vzory
mnohem hezčí!

Veronika s dcerou Justýnkou
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..