Zkušenosti matky tří dětí, ovlivněné dlouholetou prací v eshopu s plenkami

Mám tři děti. Všechny vyrostly v látkových plenách. Pořádám pravidelné prezentace o látkovkách, radím klientům s pořizováním výbavičky pro novorozence, pracuji v eshopu. Pořád dokola se mně někdo ptá na jednu jedinou otázku: a co jste používali doma vy?

Co jsme tedy používali?

Zjednodušeně: pro prvorozeného kombinaci vícevrstvých a kalhotkových plen. Pro další dvě holčičky (ne, že by tady pohlaví hrálo roli) kombinaci čtvercových a kalhotkových plen. Rozvedu to samozřejmě dál…

Naše začátky

Jako prvorodička jsem kdysi před dávnými lety sama navštívila prezentaci látkových plen, odcházela s hlavou plnou informací, ale s tou zásadní otázkou palčivé přítomnou: jaké plenky koupíme, probůh?  Zčásti na radu, zčásti z finančních důvodů, jsme koupili čtyři kalhotkové pleny (dvě Haipa-daipa, dvě Onesize organic od Popolini), dva balíky vícevrstvých plen Popolini (tedy 24 ks), kbelík, separační plenky (pro začátek celulózové Popolini), svrchní kalhotky Polyesterky, bílé i barevné na střídačku, prací gel Ulrich…a čekali jsme na miminko.

Po příchodu z porodnice mě zaskočila spousta věcí, ale plenky to kupodivu nebyly vůbec, prostě jsme jen vyměnili jednorázovku z porodnice za látkovou a začali je používat pořád. Opravdu mě překvapilo, jak se změnil můj život, jak těžké je starat se o miminko, jak jsem byla unavená – ale to je jiný příběh. Plenky jsme automaticky zařadili do provozu, žádný problém pro mě ani pro muže.

Kalhotkové plenky – náš favorit

Hned jsme ale poznali, o co jsou lepší kalhotkové plenky, jak se snáz přebalují, že se bez nich neobejdeme v noci ani na delších procházkách, a hned v šestinedělí jsme ještě další čtyři přikoupili. (Toužila jsem spíš po dvanácti, ale přeci jen jsme měli už plenky nakoupené.) Přes den jsme dávali vícevrstvé plenky, zpětně na to nevzpomínám moc ráda, sice byly funkční a laciné, ale ta péče… Z vícevrstvých plenek snadno sklouzla miminkovská stolice na kalhotky a ty jsem musela pořád dokola prát, prala jsem je vlastně po každém použití v ruce a nebavilo mě to. Chlapeček navíc nechodil vůbec na nočník a kakal několikrát denně, takže jsem pořád drhla nohavičky svrchních kalhotek, protože jsme jich neměli tolik, abychom je všechny jednou za dva-tři dny hodili k plenkám (potřebovali bychom jich tak dvacet, odhadem).

Mateřství podruhé a potřetí

Když jsem byla podruhé těhotná, měla jsem už jasnou představu, jak by měla vypadat moje ideální výbavička. Také jsem už pracovala pro latkovepleny.cz, takže jsem byla přímo u zdroje… Chtěla jsem víc pohodlí pro mě i pro dítě a rozhodla se používat pro miminko na den čtvercové plenky a na noc kalhotkové. Zbyly mi vlastně všechny kalhotkové po prvorozeném a tak jsem je používala dál – pro obě holčičky, tedy sedm roků provozu bez přestávky. Některé plenky se už trochu třepily, ale pořád byly plně funkční! Kalhotky jsem nemusela kupovat velikost S, zbyly mi po prvním. Tak jsme dokupili pár rolí separaček, kalhotky velikosti M, další kbelík na plenky (pro dvě děti v plenkách nutnost) a těšili se na další miminko.

Se čtvercovkami poskládanými na novorozenecký sklad jsme se trefili přesně do toho, co nám všem vyhovovalo. Svrchní kalhotky jsem nemusela tak často prát, čtvercové plenky rychle schly a novorozeňátkům nedělaly zbytečně velký zadeček. Nejsou sice tak savé, ale malé miminko se stejně přebaluje každé dvě-tři hodiny, takže nám skvěle sedly. Když to začalo být potřeba, přidávala jsem do čtvercovky krátké bambusové vkládačky, a pak postupně – kolem třičtvrtě roku – jsem vyměnila denní čtvercovky za kalhotkové plenky. Protože jsou prostě nejlepší. Nejdéle vydrží, nejlíp se s nimi pracuje. Navíc jsme si koupili sušičku, takže se sušením nebyl žádný problém. Měla jsem spoustu kalhotkových plenek, vyzkoušela jsem skoro všechny, a žádné mě nezklamaly, jen se měnila jejich oblíbenost: některé měsíce jsem milovala haipa-daipy, někdy zase nejvíc froťáčky, někdy onesize.. Všechny je pak podědila moje třetí dcera, pro tu už jsme dokupovali jen separační plenky (pro větší děti jsem i oblíbila viskózové Popolini, vydrží ze všech separaček nejvíc praní).

Čtvercové plenky nám doma slouží dál, vyvařila jsem je a používáme je jako utěrky v kuchyni – ty nejměkčí, nejsavější, nejlepší utěrky na světě! A nebojte, ani ty vícevrstvé jsme nevyhodili, dodnes je používáme v koupelně, když vyndáváme děti po koupání na zem – tak místo koupelnové předložky dáváme na zem právě ty vícevrstvé plenky.

Shrnutí a rozpočet

Podtrženo, za celou dobu jsem za plenky pro tři děti utratila asi 20000Kč, nepočítám energii na praní. Spoustu plenek používáme v domácnosti dál, některé kalhotkové plenky jsem darovala na dosloužení kamarádkám. Děti nebyly nikdy z plínek opruzené, nemusela jsem je po každém přebalení mazat preventivně mastičkou, čímž jsme také dost ušetřili. Látkovky jsou prostě jasná volba a s čistým srdcem je doporučuji každému, koho znám!

Lucie
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..