Hezký den, ráda bych přidala pár našich zkušeností s látkováním.
Jako první z mých několika sourozenců otěhotněla má o rok mladší sestra. Jaksi automaticky jsem předpokládala, že v “dnešní době” (rok 2005) bude používat jednorázové pleny. Nejmladší bratr je o 9 let mladší než já, takže si na dobu, kdy mamka přebalovala, velmi dobře pamatuji, a nepředpokládala jsem, že když je dostupná jiná alternativa, bude si chtít sestra přidělávat práci. Z omylu mě vyvedla pár měsíců před porodem, když mi ukázala nakoupené hromady látkových plenek (klasické české čtvercovky a vícevrstevné BambinoMio) a nějaké kalhotky (dodatečně jsem zjistila, že BambinoMio). Když jsem se vzpamatovala, začala jsem trochu vnímat její nadšenou přednášku o výhodách látkování atd. Přišla mi “divná”, ale přičítala jsem to těhotenským změnám. 🙂 Názor jsem změnila, až když jsem viděla, jak je její malý spokojený, nevyvařovala (kupodivu prala pračka.. :-)), nic nesmrdělo (leda počůraná jednorázovka – když už ji malý měl), prostě pro mě otáčka o 180 stupňů.
Asi rok po sestře jsem otěhotněla i já a už od začátku jsem o volbě nepochybovala. Když se malá narodila, v porodnici jsme používaly jednorázové pleny. Jinak to ani nešlo – a popravdě jsem o tom ani nepřemýšlela (v seznamu napsali balík plen, vzala jsem balík plen). Po návratu domů jsem trošku znejistěla. Přece jen jsem měla jednorázovky už “v ruce”, tohle bylo něco nového. Na jistotě mi nepřidával ani fakt, že malá byla uřvanec a zkoušet něco napasovat na řvoucícho novorozence, který se ještě k tomu divoce zmítá, to jsem napoprvé vzdala. První den jsme používaly dál jednorázovky, s tím, že až se doma “zaběhneme”, přejdeme na látkovky. Měla jsem nakoupené svrchní kalhotky BambinoMio ve velikosti NB a S, balík vícevrstevných plen BM vel. 1 a asi 60ks klasických čtvercovek. K tomu dva balíky separaček.
Druhý den už jsem byla jakžtakž zaběhlá (rozumějte našla jsem doma vše, co jsem pro mimi připravila a pak pečlivě uložila na neznámá místa), takže od druhého dne jsme jely “v látce”. Zručnost zezačátku nulová, novorozenec řval stále stejně, ale už jsem se nenechala odradit. Do dvou dnů už jsem se cítila jako “profík”. Jediné, v čem jsem “povolila”, bylo látkování přes noc. Neměla jsem žádné vkládací plenky a malá čurala jako o život, takže v kombinaci s mojí leností a “nadšením” z přebalování když chci tak zoufale spát, byla malá většinou do rána mokrá. Vyřešila jsem to jednorázovkou na noc.
Jinak jsme dál látkovali, po krátkém zácviku byl manžel zručnější než já a když “hlídala” babička, nebyl také problém. Celou dobu jsem kombinovala vícevrstevné a čtvercové plenky (dokoupila jsem postupně další velikosti kalhotek – všechny á 3 kusy od každé velikosti – a sadu vícevrstevných plenek BM vel. 2). Jen asi od 3 měsíců jsem přestala používat separační pleny (měli jsme od BM), zdálo se mi, že malou dřou, když se stávala pohyblivější. Nijak mi jejich absence nevadila.
Bez pleny přes den byla dcera od roka (téměř přesně), na nočníček jsem ji začala dávat “už” v 9 měsících. Sama si o něj “řekla” – vím, zní to asi divně, ale má o rok staršího bratránka, který už v té době na nočníčku sedával, a ona chtěla také. Neptejte se mě, jak jsem to poznala, ale poznala, koupili jsme nočníček a hned při prvním posazení se do něj vyčurala. Nevím, jestli to mohu přičítat látkovým plenám (asi ne..), ale byla jsem moc ráda.
Co se praní týče, plenky jsem skladovala “namokro” v kbelíku s víkem (ve vodě s pár lžícemi octa – zápach minimální), před praním jsem nemáchala, jen pokakanou plenku jsem před uložením do kbelíku přemáchla ve vodě a zbavila nejhorších nečistot. Prala jsem současně s dětským oblečením, prášky jsem střídala (Lovela, sensitive prášek z DM, v poslední době Baby and Sensitive od Eurony). Skvrny jsem moc nebělila, většinu vyřešilo sluníčko. 🙂 Používala jsem program pro dětské prádlo (60 stupňů, přidaný máchací cyklus), praní nám vycházelo cca každé 2-3 dny, vyjímečně i každý den. Máme sušičku, takže když bylo venku ošklivo a spěchala jsem, šlo prádlo tam. Jinak není nad sluníčko.
Kompletně bez plen ( i na noc) je malá od 20 měsíců. Plenky i kalhotky jsem pečlivě uložila a jelikož je na cestě druhý “uživatel” (nebo druhá uživatelka), už se těším, až je zase vytáhnu. Tentokrát jsem dokoupila síťku do kbelíku (2 kusy), míním zkusit skladování nasucho, dokoupila jsem vkládací plenky a druhou sadu vícevrstevných plenek BM a snad se nám podaří být i na noc v látce. Ráda bych vyzkoušela i jiné plenkové systémy, zatím jen pokukuju.
Častým argumentem je časová náročnost látkových plen. Tento argument chápu jen při představě vyvařování plenek na sporáku v hrnci – ale kdo dnes nemá automatickou pračku? A dětské oblečení také není jednorázové, nebo ano? 🙂 Hodina týdně “práce” okolo plenek je pro mě více než vyvážena zdravým zadečkem baleným do prodyšných plenek a ne do ropných produktů, kterým se jen nějakým omylem říká “papírové” pleny.
Naše sada látkovek u prvního dítka:
– svrchní kalhotky Bambino Mio – NB až XL (ty už jsme nepotřebovali) – á 3 kusy (NB by se hodily i 4 kusy, stalo se, že byly všechny pokakané, řešila jsem použitím větších kalhotek)
– vícevrstevné plenky BambinoMio – 8ks velikosti 1, 6ks velikosti 2 (na procházky, spaní přes den)
– čtvercové pleny – asi 60 ks (velikost 70×70, bohatě stačila)
– asi 2 balíky separačních plen
– příslušenství – jen kbelík s víkem
S pozdravem,
Barbora Ondrová + Amálka + drobek na cestě