Když se mě jednou těhotná kamarádka zeptala, zda používáme látkové plenky, tak moje odpověď byla jednoznačná:
„Na to se mám moc ráda, než abych každý den prala špinavé plenky.“
A týden na to jsem se probudila a řekla si, proč to nezkusit. Začala jsem hned projíždět internet a hledat informace o „látkování“.
Ale internet z látkování udělal pěknou vědu. Tak jsem všechny stránky o látkování zavřela, otevřela si jen přehled co, které zkratky znamenají (a že jich je 🙂 ) a rozhodla se koupit 3 svrchní kalhotky 3 vkládačky a fleesové separační vložky (doma jsem měla ještě spoustu klasických čtverců). Za dva dny plenky byly doma, hned šly do pračky a další den jsme šli na to:-)
První látková plenka a já byla v naprosté euforii. Původní moje vize byla kombinovat látkové a jednorázové plenky. Látkové používat přes den, když jsme doma. Na ven a noc používat jednorázové. Ale po prvním dnu látkování doma, jsem už zase seděla na internetu a z bazaru jsem si objednala další plenky (10 čtvercových plen, 6 vícevrstvých plenek, 3 kapsové plenky (2x Gaga + 1 Tobolis). S touto výbavou jsme přes den už plně látkovali i v terénu.
Po 14 dnech používání jsem se odhodlala vyzkoušet i noční plenky. Takže další nákup – 3x noční plenka a jedna kalhotková na noc a 2x svrchní fleesové kalhotky.
Naše výbava celkem obsahuje
- 3x noční plenka, včetně 1 krátké a 1 dlouhé vkládací plenky
- 1x kalhotková plenka
- 6x kapsová plena, každá včetně 2 krátkých vkládacích plenek
- 4x svrchní PUL kalhotky (1x na patentky a bez křidélek, 3x s křidélky na suchý zip)
- 2x svrchní fleesové kalhotky na suchý zip
- 5x dlouhá vkládací plenka 1x krátká vkládací plenka
- 6x vícevrstvá plenka
- 24x českých čtverců
- 23x fleesové separační plenky + separační plenky viskózové (při praní se sráží méně než celulózové)
- 1 kyblíček z Ikei na skladování špinavých plen + 1x pytlíček na cesty na špinavé pleny (ušitý z ochrany matrace).
To je celá naše výbava, vyšla nás na cca 5 700 Kč. A myslím, že by jsme vystačili i s menším množství.
Plenky peru 1x za 3 dny na 60 v ekologickém pracím gelu, ke kterému přidávám trošku octa. Plenky suším venku a nežehlím je.
A jak je používáme? Noční plenky máme od Breberek, jsou extra savé, vkládám pouze malou vkládačku. Někdy používáme kalhotkovou plenku s dlouhou vkládačkou+ fleesové svrchní kalhotky. Jelikož v noci nepřebalujeme, první noci jsem bojovala s tím, že prcek měl ráno úplně mokré bříško. Poté jsem začala dávat 2 fleesové separačky (jednu klasicky a druhou okolo bříška) a malý je celou noc v suchu. Druhá věc, se kterou jsem se potýkala, byl zápach. Ráno ty plenečky prostě pod tou náloží značně nevoněly. To jsem vyřešila, že na kousek viskózové separačky kápnu vonný olejíček, vložím mezi plenku a svrchní kalhotky. U nočních plenek jsme ve fázi učení, takže je používáme asi 3 – 4x do týdne, ostatní dny “papírujeme”. Nevýhoda je dlouhá doba schnutí nočních plen cca 2 – 2,5 dne na vzduchu. Kapsové plenky (Gaga,T-Tomi) používáme na cesty a návštěvy, vždy si je nachystám doma, dávám 2 krátké vkládačky a jednu separačku a samotné přebalení v terénu je pak hračka. Výhoda kapsovek je, že jsou suché do druhého dne. Na doma používáme PUL svrchní kalhotky a do nich dávám vkládačky popř. klasické české čtverce poskládané na nudli + fleesová separačka. Výhoda vkladacích plen je jejich vysoká savost, ale čím lepe sají tím déle trvá jejich sušení. Oproti tomu jsou klasické čtvercové pleny rychle suché, ale moc toho nepohltí a musí se častěji přebalovat. Fleesové separační plenky (3 mám koupené, zbývající jsem si nastříhala ze staré fleesové deky– účel plní úplně stejně) používáme pouze doma Viskózové separační plenky používáme na cesty. Ty pouze počurané dávám prát (vydrží cca 3-4 praní) ostatní hned vyhazuji. Látkovat jsme začali, když měl syn 6 měsíců, po zavedení příkrmů, kdy byla stolice trošku tužší. Takže jsem si říkala, že ta údržba nebude až taková hrůza. A také není:-)
Prvních 14 dnů látkování (ještě v kombinaci s jednorázovými plenkami) jsem si zaznamenával, kolik plenek látkováním „ušetříme“. Za 14 dnů to bylo přes 50 kusů. Dál už jsem to nepočítala. Osobě si myslím, že u látkování je důležitá motivace (moje motivace je spíš ekologického rázu), ale také načasování. Takže pokud se vám látkování neosvědčí, zkuste to za nějaký čas znovu. Myslím, že je lepší začít pozdě, nežli vůbec.
Maminka Iveta
