O látkovkách i bezplenkové metodě

Naše cesta k látkovým plenkám nebyla zdaleka přímá. Rozhodli jsme se pro ni až po pěti měsících používání jadnorázovek. Měla jsem z internetu i z různých seminářů dost informací o látkových plenkách a o bezplenkové komunikační metodě, ale zlom nastal až ve chvíli, kdy na mě (ne prvně) dopadla tíha konzumu a ziskuchtivosti všech těch velkých výrobců potřeb pro děti, kteří se nám snaží vnutit spoustu zbytečností…třeba parfemované plenky. Nebo vlhčené ubrousky, které mají dětský zadeček zbavit zbytků „agresivní“ moči a stolice. Vždyť docela dobře postačí čistá voda…

Jednoho dne jsem prostě vstala, vzala Eliáška do klubíčka nad umyvadlo, řekla „č“ a on ke své úlevě a mé velké radosti vykonal svou potřebu. Zabalila jsem ho do bavlněných plenek a myslím, že nám oběma bylo dobře. V té době jsem měla 30 klasických plen o rozměru 70×70 cm, dvě vkládací plenky a vlňáčky. A nějak to prostě šlo. Na noc jsem mu zatím dávala eko plenky z DM (pálili jsme je v kamnech, ale musí tam být opravdu žár, protože nehoří dobře). Dokoupila jsem obyčejné svrchní kalhotky v obchodě s dětským oblečením (asi za 70 Kč) a na internetu jsem se začala poohlížet po plenkách z druhé ruky. Zanedlouho se nám výbava rozrostla o 12 vícevrstvých plen, troje svrchní kalhotky a několikero kalhotkových plen, které dávám na noc. Sama jsem začala šít barevné vkládací plenky (z fleecu, froté a zbytků látek), což není náročné ani nákladné. Chystám se na fleecové svrchní kalhotky a babičku jsem poprosila o upletení vlněných svrchňáčků.

Celkem jsem vše, co teď potřebujeme k přebalování, pořídila asi za 3000 Kč. Za ty skoro 3 měsíce, co používáme látkové plenky a zčásti bezplenkovou metodu, se mi až na asi pět případů podařilo vždycky dojít s Eliáškem nad WC na velkou, takže peru převážně jen počůrané plenky. Eliáš od té doby nebyl opruzený, ačkoliv nepoužívám žádný krém, pouze bio olivový nebo pupalkový olej. Necítím se být otrokem, nevadí mi prát a skládat pleny (a občas – třeba jednou za dva měsíce – je i vyžehlit). Je to takhle prostě lepší – pro Eliáška, pro nás i pro přírodu.

Zuzana + Petr + Eliáš (7 a půl měsíce)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..